Keu keulilla 21,1% ja persutkin ylitti jo 20 tuloksellaan 20,4& SDP hengittä jo kokomuksen selkään ,kun kannatus kipusi jo 16,5 %.
Kokomus jatkaa kolmantena 18,5 %
Muuttu mualima
1267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hi
Kepu
Muuttu mualima kirjoitti: "Keu keulilla 21,1% ja persutkin ylitti jo 20 tuloksellaan 20,4& SDP hengittä jo kokomuksen selkään ,kun kannatus kipusi jo 16,5 %."
Meillä on käytössämme äskettäisten EU-vaalien tulokset, ja sitten eduskuntavaalikannatuksien osalta Taloustutkimuksen toukokuun aikaan tehty tutkimus. Mihin tutkimukseen perustat nuo lukusi? En suoralta kädeltä löytänyt tuommoisia tuloksia antanutta tuoretta tutkimusta netistä. En tietenkään mene oikopäätä kirjoittamaan, että valehtelet, mutta voi olla, että esität jonkin nettiäänestyksen muka tutkimuksena. Nettiäänestyksessä voi mahdollisesti äänestää useita kertoja, eivätkä niiden tulokset ole aiemminkaan kovin hyvin ennakoineet varsinaisia vaalituloksia.
Kokoomuksella on eu vaalien mukaan VAIN ~8% kannatus.
Laskeminen: äänioikeutettuja on 4,4 miljoonaa, joista 40 % äänesti, näistä vain 20% sanoi kyllä kokoomukselle eli noin 350 000 kansalaista.
Eli se on 7,9% kannatus ~8% äänioikeutetuista.
Vähemmistö hallitsee ja sössii.
Hi hi
Hih hi hi
Hi
Hi
Nyt
Tuas
Jees
Etä