Hei!
Alan pidemmän opesijaisuuden jälkeen ensi syksynä keikkailemaan taas, ja mietiskelin tässä seuraavaa:
Onko olemassa joku sellainen sääntö, että sijaisen palkka lasketaan tuntipalkkana alle viideltä päivältä ja kuukausipalkan mukaan sen pidemmissä? Ja jos on, onko se raja siis viisi päivää voi tehdä tuntitaksaisesti vai että viides päivä vetää jo kuukausipalkan puolelle?
Jotenkin on jäänyt nimittäin kummittelemaan mieleen tuollaista, ja nimenomaan se kiinnostaa siksi, että ei ilmeisesti olisi kannattavaa tehdä kovin pitkiä lyhyen sijaisuuden pätkiä juuri tuon takia. Onko näin?
Kuinka pitkät lyhyet sijaisuudet kannattavat?
1
391
Vastaukset
- kuikkalainen
Palvelussuhteen kestäessä enintään viisi koulun työpäivää palkka maksetaan tuntipalkkiona kuten sivutoimiselle tuntiopettajalle. Tähän tuntipalkkioon ei makseta henkilökohtaisen lisän vuosisidonnaista osaa, kerroin-, lukioresurssi- ja aikuislukiolisätunteja. Yhteissuunnitteluvelvollisuuden puuttumisen johdosta maksettava tuntipalkkio saadaan kertomalla ao. tuntiopettajan tuntipalkkio peruskoulussa kertoimella 0,94 sekä lukiossa ja aikuislukiossa kertoimella 0,96.
http://flash.kuntatyonantajat.fi/ovtes-2014-2016/html/#74/z
Sitten kun pätkän pituus on samassa kuussa yhtäjaksoisesti 16 kalenteripäivää, saa kk-palkan ja edellä luetellut lisät sekä lisäksi lomarahan ja lomapäiväkorvauksen. Sillä taitaa tienata jo paremmin kuin tuntipalkalla vastaavan ajan. Joku voisi ehkä viitsiä laskea sen sinulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M697324Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1644338Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1324060Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v533976Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn593797HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen623042Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu142904Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602658Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362292KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482104