Kysymyksiä

hellujadoru

Heippa!

Entinen keskustelu meni ihan popariksi, koska ihmiset eivät vaan ymmärtäneet että kyse oli KESYROTISTA. He ehdottelivat kaikkea tyhmää kuten käärmeelle syöttämistä yms :( Aloitan nyt uuden keskustelun ja toivoisin että kaikki rottia vihaavat lähtisivät pois ehdottelemasta tyhmiä. Kiitos.

Eli ei siis mikään hirveän kiireellinen asia, muttavähän päälle vuoden ikäisellä kesyrotta naaraallani on edelleen se laikku selässä. Siinä on karvaa, mutta se on toosi lyhyttä. En millään usko että olisi loisia. Ei oo mitään merkkejä loisistä kuten rapsuttelu yms. Rottani ei rapsuttele itseään kuin vaan ihan satunnaisesti eikä todellakaan usein.

Rottani on ihan terve, leikkii, on virkeä, silmät kirkkaat ja iloiset, muu karva kiiltää yms. Rotta syö normaalia rotille tarkoitettua siemenseosta ja saa noin kerran tai kaksi viikossa jotain tuoretta ruokaa kuten kurkkua tms. Vosiko kyse olla ruokintaan liittyvästä iho oireilusta?

Mä luulen, että sen kumppani parturoi sitä. :/ Välillä näen sen toisen kiinni mun kesyrotan selkä karvoissa hampaillaan. Onko parturointi jotenkin vaarallista? Mitä pitäisi tehdä jos toinen rotta parturoi toista?

Kiitos jo etukäteen,
Helinä ja Doris ♥

2

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi hyvin olla että se parturoi :/ Sinänsä parturoinnista ei ole haittaa, tuskinpa se siihen parturoitavaan tapaukseen sattuu. Kun perushoito on kohdillaan, ja parturi vaikuttaa kaikin puolin terveeltä, parturointiin ei välttämättä auta yhtään mikään. Itselläni on yksi naaras, joka ajoittain nyppii omat etutassunsa vaikka vaikuttaa muuten ihan tervepäiseltä.

    • hellujadoru

      Kiitos paljon vastauksesta! :D Kyllä, Mimosa eli se "parturi" on myös kaikin puolin terve :) Hyvä, jos parturoimisesta ei ole mitään haittaa! Jatkan siis samalla tavalla eteenpäin! ;)

      Kiitos vielä :) ja hyvää kesää!

      Olitko muuten meidän rottiemme hoitajana joku vuosi sitten? :D Oletko sinä Sedä? :D

      Terv. Helinä ja Doris ♥

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      160
      2720
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      1997
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1736
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1461
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      42
      1457
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      78
      1143
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1060
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      193
      976
    Aihe