Superzoom, vai järkkäri?

Kiitosta

Kuvattu monta vuotta kännyköillä ja ixus100:lla...

Nyt innostus kasvanut kuvatessa saarissa/ luodoilla rantalintuja, ohimeneviä laivoja, lentokoneita, toisia saaria, veneitä...Eli siksi lähinnä superzoom on kiinnostavin, että pääsis lähelle yhdellä putken kantamisella...

Sitten kuitenkin pitäs joskus kerran vuodessa kuvata jossain sukujuhlissakin ja lasten pihaleikkejä...

Mitä mieltä, mikä olisi noin 500e:n paketiksi toimivin?

http://www.kodin1.com/shop/fi/kodin1/canon-eos-550d-18-55--75-300mm-1533330

http://www.verkkokauppa.com/fi/product/15937/djfkq/Canon-PowerShot-SX50-HS-digikamera

http://www.verkkokauppa.com/fi/product/9737/drkdf/Canon-EOS-1200D-KIT-18-55-IS-II-jarjestelmakamera

Alla superzoomin testejä...


http://www.youtube.com/watch?v=66Qsvv4b6M8

http://www.youtube.com/watch?v=JUOF8kEVokc

http://www.youtube.com/watch?v=AzubHTR9bGo

17

1735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Superzoom ja järkkäri ovat aivan eri asioita. Järkkärissä on iso kenno, kun superzoomeissa kenno on suunnilleen samankokoinen kuin siinä Ixuksessasi. Superzoomella saa toki auringonpaisteessa ihan kelpo kuvia kauempaakin, mutta se järkkäriin verrattuna se on kuin mopoauto Ferrarin rinnalla. Mitä tulee noihin kahteen järjestelmään niin EOS 550D on jo vanha malli, poistunut vuosia sitten eikä tuokaan ole enää aktiivinen (miten ihmeessä kaivoit sen esiin?). Teknisesti se kuitenkin vastaa tuota EOS 1200D:tä aika pitkälle ja on jopa parempi. Tosin nuo mukana tulevat objektiivit eivät välttämättä ole parhaimpia. EOS 1200D:n mukana tulee vakaimellinen objektiivi.

      Jos muuten olet Ixukseesi tyytyväinen, mutta haluat pidempää zoomia, niin katso superzoomeja. Niitä tosin on edullisempiakin ja taskuun mahtuviakin. Jos haluat hyviä kuvia, valitse järkkäri. 500 eurolla saat vaikka molemmat erikseen.

    • Ap.kysyjä

      No mimmoinen putki pitää olla järkkärissä kiinni, että pääsen kuvaamaan järkkärillä lintuja yhtä läheltä, kuin superzoomilla? Tietää hintahaarukkaa sen jälkeen....

    • Vaikkapa..
    • Canonisti minäkin

      Mikä on tavoite? Jos haluat ns "lajitunnistus" laatua valoisalla ja paikallaan olevista linnuista, niin etsimellinen superzoomi käy, jos ihan aina ei tarvitse onnistua. Jos taasen haluat opetella paremmaksi kuvaajaksi ja joskus ehkä julkaisukelpoisia kuvia linnuista, niin järkkäri on ainoa vaihtoehto.

      Lintukuvaajan perussetti on:
      - sääsuojattu nopea croppirunko
      - normaali, esimerkiksi f/1.4 35 mm
      - lyhyt tele, esimerkiksi f/2.8 100 mm macro
      - tele, f/2.8 tai f/4.0 300 mm.

      Noilla pitkillä zoomeilla kuvataan kojuista, eikä sellainen yleensä ole ensimmäisiä hankintoja.

    • Kyllä ei...

      500 euron budjetilla ei saa sellaista järjestelmäkameraa jolla saisi kauempana olevista kohteista hyviä kuvia. Pitemmät objektiivit maksavat yksinään vähintään sen 500€.
      Superzoomeista kannattaa valita sellainen, jossa on mahdollisimman valovoimainen objektiivi, vaikkapa tämä: https://www.topshot.fi/product/6897/panasonic-lumix-dmc-fz200-superzoomkamera
      Hiukan suurempi kenno, mutta lyhyempi polttovälialue löytyy tästä:
      https://www.topshot.fi/product/8450/olympus-stylus-1-kompaktikamera


      • Canonisti minäkin
        okaro kirjoitti:

        Vähän huonommalla säällä huonokin järkkärin objektiivi hakkaa kompaktit. Tässä olisi edullinen 55-250 mm:

        http://cdon.fi/kodin_elektroniikka/canon/canon-ef-s-55-250-4-0-5-6-is-ii-p17687360?utm_source=hintaseuranta&utm_medium=cpc&utm_term=Canon EF-S 55-250/4,0-5,6 IS II Zoom&utm_content=17687360&utm_campaign=hintaseuranta_click_home-electronics_35mmCameraLenses_CameraLenses

        Toki kompaktilla on aina etunsa ja tuo Panasonic taitaa olla yksi parhaista kompromisseista.

        Halpazoomien kanssa jo yrittää lintukuvausta, siitä ei tule kuin hammasten kiristys ja poru.


      • Vinkki-Ville
        okaro kirjoitti:

        Vähän huonommalla säällä huonokin järkkärin objektiivi hakkaa kompaktit. Tässä olisi edullinen 55-250 mm:

        http://cdon.fi/kodin_elektroniikka/canon/canon-ef-s-55-250-4-0-5-6-is-ii-p17687360?utm_source=hintaseuranta&utm_medium=cpc&utm_term=Canon EF-S 55-250/4,0-5,6 IS II Zoom&utm_content=17687360&utm_campaign=hintaseuranta_click_home-electronics_35mmCameraLenses_CameraLenses

        Toki kompaktilla on aina etunsa ja tuo Panasonic taitaa olla yksi parhaista kompromisseista.

        Tuo putki ei käy minun mielestä lintukuvaukseen. Saa nimittäin linnut olla aika lähellä mikäli tuolla meinaa kuvia ottaa.

        Mikäli ei ole kiinnostusta ryhtyä valokuvaamaan kunnolla, niin se superzoomi olisi erinomainen vaihtoehto. Edellä mainittu Panasonicin kamera olisi sinulle aika passeli.


      • Birdi Böö
        Vinkki-Ville kirjoitti:

        Tuo putki ei käy minun mielestä lintukuvaukseen. Saa nimittäin linnut olla aika lähellä mikäli tuolla meinaa kuvia ottaa.

        Mikäli ei ole kiinnostusta ryhtyä valokuvaamaan kunnolla, niin se superzoomi olisi erinomainen vaihtoehto. Edellä mainittu Panasonicin kamera olisi sinulle aika passeli.

        http://stokesbirdingblog.blogspot.fi/2013/02/canon-sx-50-hs-for-bird-photography-i.html

        Kyllä noilla superzoomeilla saa aikaan jonkinnäköistä lintukuvaa kuten tuossa linkissä tunnettu lintukuvaaja käyttää Canonin SX 50 HS:ää Canon Mark IV ohella lintukuvauksissaan.


      • Canonisti minäkin
        Birdi Böö kirjoitti:

        http://stokesbirdingblog.blogspot.fi/2013/02/canon-sx-50-hs-for-bird-photography-i.html

        Kyllä noilla superzoomeilla saa aikaan jonkinnäköistä lintukuvaa kuten tuossa linkissä tunnettu lintukuvaaja käyttää Canonin SX 50 HS:ää Canon Mark IV ohella lintukuvauksissaan.

        Hyvä kontrasti ja paikallaan oleva kohde on yhteinen nimittäjä suprzoomilla otetuille kuville. Veikkaisin, että niissä on lisäksi käytetty kohtuu järeää jalustaa.

        Hyvä esimerkki on pelikaanikuva. Kohde erottuu taustasta todella hyvin ja seisoo paikallaan.


    • Huonompi sää

      Vähän huonommalla säällä tarvitaan vähän parempi kompakti. Tuo Pana on sellainen. Sen telepäässä 2 aukkoa parempi valovoima korvaa järkkärin parempaa herkkyydensietoa aika pitkälle. Lisäksi polttovälin kinovastaavuus on 1.5-kertainen tuohon kaanoniin verrattuna.

      • Superzoomari

        Superzoom-kameroista ja järjestelmäkameroista on aivan turha puhua yhtäaikaa kun on kysymys luontokuvauksesta, erityisesti lintukuvauksesta. Järkkärien mahdollisuudet loppuvat jo muutamien metrien päähän (300mm), ilman todella merkittävää rahallista panosta. Super-zoomeilla taas halvalla tavoittaa kaukanakin olevat lintukohteet täysin tyydyttävällä tasolla. Olen itse ottanut canon sx30is kameralla (yli kolme vuotta) lukuisia minua ja ystäviäni ilahduttaneita lintukuvia, useimmiten käyttämällä 35x suurennosta.
        Odotan mielenkiinnolla Canonin uusinta bridge kameraa sx60. Super-zoomitkin näyttävät kehittyvän ja itseasiassa entisestään erkanevan edukseen järjestelmäkameroiden mahdollisuuksista tavoittaa kaukana olevia kohteita.

        Mielestäni voitaisiin superzoom tai järjestelmä kamera vaihtoehdoista puhuttaessa paremminkin korostaa niitä toisiaan täydentävinä kameroina, ei toisiaan korvaavina.


    • eiteemitäänsuperzoom

      Järkkärin kenno on vain paljon isompi kuin superzoomeissa ja niinollen pikselit on paljon isompia = paljon parempi kuvanlaatu. Ja järkkärin kuvat kestää rajata paljon enemmän kuin superzoomin, eli ei se superzoom ole yhtään sen ulotttuvampi kuin järkkäri kaukana oleville kohteille. Jos käytät esim kroppikennoista järkkäriä jossa tuo 300mm objektiivi on polttovälin kinovastaavuus 480mm ja jos laitat siihen vielä 1.4x telejatkeen saadaan 672mm joka riittää jo aivan hyvin lintujen kuvaukseen ja voittaa kaikki superzoom räpellykset mennen tulle kuvanlaadussa ja tarkennusnopeudessa.

    • Kuvassa näkyy
    • Kuvassa ei näy

      Jotta vertailu olisi tasapuolinen, järkkärissä pitäisi olla myös laajakulma-, normaali- ja macro-objektiivit sekä lyhyempi teleobjektiivi jotka eivät näy kuvassa.

    • ha ha sanon

      Jotkut laittaa 2 000 runkoon ja 4 000 laseihin ja eivät ymmärrä muuta, kuin Rajalan myyjän höpinän kolme ensimmäistä virkettä ja googletestejä.
      Jotkut ostaa 400 superzoomin ja ottavat P tai Auto alueella kuvia, jotka ovat kaikenkaikkiaan onnistuneita katsella töllöllä 900x1200.

      Käytettyä järkkäriä tuovat myyntiin vuoden vanhana. Maksamma 20 % uutuuden hinnasta, vaikka kuinka itkevät #että tää maksoi Rajalalla 3 600!" Me maksamme täällä Tampereella siitä 300 ja paamma ikkunaan 850!

      SE siitä ja näästerkkuja Tanpereelta!

    • Tietenkin!

      "Superzoom, vai järkkäri? "

      Järkkäri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      203
      2790
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      165
      2496
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      904
    6. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      107
      902
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      879
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      307
      874
    9. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      453
      778
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      748
    Aihe