Minkä rotuinen kani aloittelevalle 12- vuotiaalle?

Unelmoi kanista.

Haluaisin kanin. En tiedä minkä rotuisen. Minulla on paljon kysymyksiä kanin hoidosta.
1: tarvitseeko kani välttämättä toisen kanikaverin?
2: riittääkö 60x40cm häkki kääpiökanille.
3: voiko kania pitää autotallissa talvella jos autotalli ei ole eristetty taikka siellä ei ole lämmitystä? Kanilla olisi kuitenkin suuri lämmitetty ja eristetty koppi ja se saisi joka päivä jaloitella sisällä 2-4 tuntia.
4: mikä rotu olisi helppohoitoinen, melko pieni ja kestäisi olla talven autotallissa?
5: jos kanilla ei ole kaveria niin tarvitseeko se enemmän ihmisen seuraa?
6: tuleeko kani toimeen koirien ja kissojen kanssa?
7: järjestetäänkö sekarotuisten kanien näyttelyitä?
8: kelpaako kanille ohra häkin täytteeksi?
9: kestääkö kani kesäisin pihalla häkissä muurahaisia. Meillä on kyllä suuri terassi johon mahtuisi kani.
10: olenko surkea kaninomistaja vai voiko minusta tulla vielä hyvä omistaja?
Toivon että annatte neuvoja eikä haukkuja. ;)

3

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oon 12

      Eikö kania voisi pitää sisällä talossa kylmän autotallin sijaan varsinkin talvella? itellä on ollu marsuja ja ne voi saada flunssan kylmästä hyvin helposti eikä siitä enää välttämälttä parane. Oon kanssa 12 ja uskon et susta voi tulla tosi hyvä omistaja mut toi kylmyys autotallissa vähän arveluttaa.Kysy vaikka eläinlääkäriltä tai eläinkaupan työntekijöiltä :)

      • Kania lemmikiksi toivova

        Joo en tiedä että mihin sen kanin tukkis! :D jos se siskon entisessä huoneessa menis. Voisin sitte siivota sen huoneen ja ottaa kanin omaan huoneeseen siksi aikaa kun sisko/ siskot tulee yöksi.


    • 1: tarvitseeko kani välttämättä toisen kanikaverin?
      -Ei, mutta kani on ehdottomasti onnellisempi hyvän kanikaverin kanssa. Kaveriton kani tarvitsee ihmisseuraa suurimmasi osaksi vuorokautta, ja ulkokani joka ei asu ihmisten keskellä tarvitsee kanikaverin.

      2: riittääkö 60x40cm häkki kääpiökanille.
      -Ei tosiaankaan. Ton kokoiseen saa ehkä pari hiirtä laitettua, mä hankkisin niillekin isomman... Kani ei ylipäätään ole häkkieläin, vaan kaipaa seuraa ja liikuntaa siinä missä kissa tai koirakin. Paras ratkaisu on oma huone, jossa kani saa olla aina vapaana. Hyvä ratkaisu on myös muutaman neliömetrin kokoinen aitaus. Perus tehdashäkistä (esim. 100x60) kanin pitää päästä ulkoilemaan suurimmaksi osaksi päivää, koska se ei mahdu tekemään siellä _yhtään mitään_. Järjestäisin kanille esim 2x3m aitauksen, vaikka se joutuisi olemaan häkissä vain kun omistaja nukkuu tai on töissä. Siitäkin kertyy helposti yli 16 tuntia, jotka kani joutuu nököttämään yksin.

      3: voiko kania pitää autotallissa talvella jos autotalli ei ole eristetty taikka siellä ei ole lämmitystä? Kanilla olisi kuitenkin suuri lämmitetty ja eristetty koppi ja se saisi joka päivä jaloitella sisällä 2-4 tuntia.
      -Voi, paras ratkaisu on että kani saa jaloitella kaiken aikaa, tai sillä on erittäin suuri aitaus. Aitauksessa pitää olla hyvin eristetty koppi, ja kanikaveri lämmittämässä. Kesällä ulkokani on varmasti onnellisin kani, koska kani ei rakasta mitään muuta niin paljon kuin tuoreen ruohon laiduntamista. Talviturkin kasvattaneen kanin tuominen sisään ei kyllä välttämättä ole hyvä ratkaisu, koska sille tulee herkästi kuuma, vaan parempi on seurustella sen kanssa sitten ulkona. Siksikin kanikaveri on tärkeä, koska ulkona ei kuitenkaan kovin paljon viihdy.

      4: mikä rotu olisi helppohoitoinen, melko pieni ja kestäisi olla talven autotallissa?
      -About mikä tahansa normaaliturkkinen rotu kasvattaa kyllä sellaisen turin että pärjää, kunhan sillä on eristetty pesä ja vesi ei jäädy. Esim. kääpiöluppa tai hollantilainen. Leijonanharjaksen turkin sopeutuvuudesta en osaa sanoa, hermeliinit on yleisesti vähän kipakampia otusia. Mut periaatteessa minkä tahansa rodun kanssa aloittelijakin pärjää, kun hankkii kesyn poikasen kasvattajalta ja jaksaa yrittää kärsivällisesti.

      5: jos kanilla ei ole kaveria niin tarvitseeko se enemmän ihmisen seuraa?
      -Jep. Siksi yksinäisen kanin pitää elää vapaana ihmisten keskellä.

      6: tuleeko kani toimeen koirien ja kissojen kanssa?
      -riippuu yksilöistä, mun kani oli edellisessä kodissaan kääpiövillakoiran paras kaveri.

      7: järjestetäänkö sekarotuisten kanien näyttelyitä?
      Joo, pet-näyttelyyn voi osallistua nekin.

      8: kelpaako kanille ohra häkin täytteeksi?
      -?? Kuivikkeeksi? Missä muodossa? Siemeninä, heinänä? :D Ite pidän parhaana Toa Lätt-paperipellettiä, mut ihan perus purukin on ok.

      9: kestääkö kani kesäisin pihalla häkissä muurahaisia. Meillä on kyllä suuri terassi johon mahtuisi kani.
      -Kanilla on paljon hauskempaa aitauksessa nurmikolla, ja kyllä villikanikin murkuille pärjää :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      156
      3352
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2667
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2584
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      133
      2487
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1721
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1590
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      38
      1293
    Aihe