Tuli vastaan tänään tuollainen tapaus hieman keskustan ulkopuolella, väitti joutuneensa yllättäen työttömäksi ja tarvisevansa pari euroa ruokaan, koska ei ole syönyt pariin päivään. Annoin pari euroa, jolloin mies hieman suuttui ja kysyi että eikö enempää ole?
Ihan suomalainen mies kyseessä, reppu selässä, mahakas, eikä mitenkään sillan alla asuvan kodittoman näköinen.
Ketään tätä palstaa lukevia törmännyt kyseiseen herraan?
Ihan suomalainen mies kyseessä, reppu selässä, mahakas, eikä mitenkään sillan alla asuvan kodittoman näköinen.
Ketään tätä palstaa lukevia törmännyt kyseiseen herraan?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Minut joskus pysäytti mies Alkon lähellä. Hän sanoi, ettei viitsi valehdella jotain puurojuttua tms. Hän tarvitsis euron kossupulloa varten. Annoin kaksi rehelliselle miehelle.
Oikein, jos noin kehtaa suoraan pyytää niin liikenis iteltäkin kaks euroa :D Rehellisyys maan perii!
Puurojutut tulloo kockmukselta,häiriintynyttä soppaa pölhöiltä :-D :-D :-D
Paskalle haiseva,lihava, ei kovin pitkä epäsiistin näköinen ruikuttaja taas vauhdissa?
Sanoiko vielä että "jos pistettäisiin sellainen kymppi" ? :D
Käskekää sen narkin mennä töihin.
Meinaatko tosissasi että joku ottas tommosen tyypin töihin!!??
Vittu mitä paskaa!!!
Tästä samasta narkkarista on ollut useita aloituksia täällä. Kelailes vähän taaksepäin näitä juttuja. Tyyppi on huijari eikä sille pidä antaa rahaa. Puolestani saisi ottaa pitkän piikin.
Selailin tossa noin 15 sivua taaksepäin, muttei silmään iskenyt ainakaan otsikkotasolla mitään tuohon viittaavaa, kaikkia en jaksanu alkaa lukemaan läpi. Juttuja tuntuu sen verran paljon tälläkin palstalla olevan.
Jos jollain tietoa mistä ketjusta löytyy lisäinfoa, niin linkkiä arvostetaan :)
Tässä
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10546756
alkuperäinen ketju miehestä.
Kyllä se kohta on sokea. Jos minulta rahaa pummaa niin voin antaa autoni takaluukusta pullon lasinpesu/jäähdytys nestettä.
Eilen pyyteli kävelykadulla n. 20-30 nuori mies vähän rahaa ruokaan. aihan suomalainen oli ja näytti kuin olis ollu kauhea kankkunen.
Viinaan niillä kummasti riittää aina rahaa, mutta ruokarahat tuntuu olevan vähissä.
Väitti viimeksi samaa kävelykadulla!
Älä anna euroakaan.