Urheilu kierukkaleikkauksen jälkeen mahdotonta?

aikuisurheilija

Hei, olen jollakin aikataululla menossa polven kierukan osapoistoon (julkiselle puolelle kun ei vakuutusta). Aikaisempia leikkauksia ei ole.
Pelkään, että urheileminen on tuon jälkeen sitten paketissa. Näin ainakin tutuille on käynyt, tosin tutut ovat ikäluokkaa 40 , johon itsekin kuulun. Millaisia kokemuksia urheilun jatkamisesta on? Ja urheilulla en tarkoita golfia tai jotakin sauvakävelyä puolison kanssa, vaan ihan kovaa treenaamista lajeina hiihto ja juoksu. Ja siinä sivussa vaikka lentopallo tai sähly sekä kuntosaliharjoittelu.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meniski

      Kilpaurheiluun korkealla tasolla varmasti vaikuttaa, mutta urheilua eikä varsinkaan liikuntaa ei tarvitse unohtaa.

    • aikuisurheilija

      Niinpä niin, sitähän se lääkärikin väitti, että vielä pystyy liikkumaan muutakin kuin kävelemällä. Mutta tuttuja löytyy, jotka ovat joutuneet lopettamaan juoksun, luisteluhiihdon ja kaikki "oikeat" pallopelit ja sehän tässä rassaa, jos tämä on normijuttu leikkauksen jälkeen.
      Herää kysymys, että jos noin huonosti käy, niin ei ehkä kannata mennä koko leikkaukseen, varsinkin kun huhupuheidein mukaan iso osa niistä epäonnistuu eli polvi on entistä huonompi.
      Uskoisin, etten ole yksin näiden huolien kanssa. Tavoitteellisen harjoittelun lopettaminen on psyykelle pirun iso juttu. Sunnuntaikävely-tyyppinen liikunta ei tuo minkäänlaista mielihyvää kolmisenkymmentä vuotta aktiivisesti harjoitelleelle ihmiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2756
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2724
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      198
      2390
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1953
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1471
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      358
      1279
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1249
    Aihe