Lokissa 2300 mailia, tuntimittarissa 130, kausi jatkuu!
Vaikka kesä oli paska
Sir BB
72582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lokissa tuhat enemmän, moottorissa sata vähemmän. Kausi jatkuu kyllä vielä parin viikon ajan.
Ero johtuu varmaan siitä että on ollut kuuden viikon lomat ja kynnys koneen käyttämiseen on suurempi. Tosin en ole kesän aikana ehtinyt täällä tsättäilemään noin ahkerasti.
olen aina ihmetellyt näitä satamien ihme insinöörejä,jotka puhuvat tunneistaan ja maileistaan.laskevat vielä eroja,että paljonko oli matka kartalla,jota vertaavat lokiin ja gepsiin.ihan hirveetä pilkunviilaamista,mutta kaiketi ovat siitä onnellisia.gepsiin lyödään reittipistettä,kun meikäläinen istuu rantagrillillä.läppäristä tiiraillaan satelliittikuvia.ja sitten mennään puutarhaväyliä,kuten muutkin.olen kyllä kateellinen,jos tuollaisesta saa nautintoa ihan oikeesti.
mutta onneksi olkoon maileista.toivottavasti niistä myös nautti eikä vain tapellut airiston laitureilla...
maailmassa on monta ihmeellistä asiaa.
kertyi 2700, paatti tosin on nyt kuivilla ja kausi ohi ja aika menee taas töissä. Tuntimittaria ei vanhasta volvosta löydy, mutta laskeskelin 140 litraa löpöä ostaneeni ja litran tuntikulutuksella se tekisi 140 h koneilua. Ei kesä minusta paskalta tuntunut, minä kyllä nautin ja säätkin oli ihan ok. Tuulta ainakin riitti, eipä tarvinnut kauheesti maata tyynessä.
Minä olen ajat sitten, lopettanut mailien ja tuntien kanssa vehtaamisen.Nykyään merkkaan montako kertaa kaudessa on veneellä juotu aamukahvit.
näkee otetut startit, käytännössä viime kauden vauhdissa.
Huvittaa tuo mailivastaisuus, olettaisi sen kauden lopun häämöttäessä kiinnostavan kaikkia.
jatkuu. Tänään 21 astetta ja 11 m/s W-tuuli. Minun määritelmäni mukaan "normaali Suomalainen kesäpäivä". Sitgen satamassa parhaillaan kirkas taivas ja 18 astetta. Siis purjehdus on ympärivuotinen nautinto, paikka ja aika vain ratkaisevat kuinka nautillonninen. :)