Tontti on pääasiassa rehellistä savea, no vähän moreeniakin.
Kellarillinen perustus pitäisi tehdä ja vaatii maamassojen vaihdon.
Kuinka paljon niitä pitää vaihtaa? Metrin talon ympäriltä ja alta?
Kellari betonirunkoinen ja päälle yksi puurunkoinen kerros.
Kellari savipohjalle - maamassojen vaihto
7
291
Vastaukset
- rahaa palaa
Tuota on ihan turha itse pohtia, sillä asian ratkaisee rakennussuunnittelija. Ainoa mitä kannattaa miettiä on se, että kannattaako savikkoon rakentaa kellarillista taloa. Toimivasta ratkaisusta voi tulla kallis.
- Ins. maanrak.
Komppaan.
- Uutta pukkaa
No, kallis ja kallis. Kellarin neliöt tulee kaavassa kaupan päälle.
Rakennusaikainen kuoppa pitää varmaan tukea niillä teräslamelleilla, vuokraa niistäkin tulee.
Naapurissa tuollainen tehtiin, mutta omistaja jo vaihtui ja eivät tiedä mitä vaadittiin silloin.
Mutta suunnilleen? - Uutta pukkaa
Kerrataan tätä kalleutta:
Jos saa rakentaa tontille 100m2, niin sen voi myydä noin 4 tonnia neliö eli 400 keur
Jos rakentaa 100m2 kellarin, saa myytävää 180 m2, myydessä sen maksimin 650 tuhatta.
Saa se kuoppa jotain maksaakkin...- Ins. maanrak.
Näin on, jos kaikki menee putkeen. Kolikon toinen puoli on se, että kellarin rakentaminen savikolle on taitolajia, missä suunnittelun ja rakentamisen on onnistuttava ihan ekalla yrittämällä. Löytyy monta kohtaa, missä asiat voi ryssiä. Siksi mahdollinen kellarista saatava myyntivoitto verrattuna pelkkään päällä olevaan rakennukseen voi kulua oikeustaisteluihin. En maalaa pirua seinälle, mutta kun on tullut vuosien varrella nähtyä kaikenlaisia kellariratkaisuja...ja niissä se kuoppa on tosiaan maksanut.
- sama kuin edellä
Juuri näin. Täytyy todella huolellisesti tehdä salaojitus ja ennen kaikkea ulkopuolinen vesieristys on oltava viimeisen päälle tarkasti tehty.
- tiatoo
Kellari savikuoppaan! Hyvin harva säästyy kosteusvahingoilta.
Jos tekee niin tarkkana ja huolellisesti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043394
- 883083
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä201933- 691906
- 381867
- 211741
- 241687
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi341439Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91349- 481337