Onko mihinkään suomen yliopistoista mahdollista päästä opiskelameen fysiikkaa lukion lyhyen matematiikan pohjalta ?
Tekniikan puolellahan ainakin Tampereen teknillinen korkeakoulu (teknillinen yliopisto) on ottanut opiskelijoikseen joihinkin koulutusohjelmiinsa lukiossa lyhyen matematiikan suorittaneita ns. "kukkaisteekkareita". Fysiikan opiskeluun kuitenkin vaadittaneen kaikkialla tai ainakin yliopistoissa pitkä matematiikka vai kuinka ?
Tekniikan puolellahan ainakin Tampereen teknillinen korkeakoulu (teknillinen yliopisto) on ottanut opiskelijoikseen joihinkin koulutusohjelmiinsa lukiossa lyhyen matematiikan suorittaneita ns. "kukkaisteekkareita". Fysiikan opiskeluun kuitenkin vaadittaneen kaikkialla tai ainakin yliopistoissa pitkä matematiikka vai kuinka ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
En tiedä opiskelemaan pääsemisestä, mutta fysiikka oppiaineena vaatii pitkään matematiikkaan kuuluvien asioiden sisäistämisen.
Kevään 2015 haussa saa ainakin pisteitä myös lyhyestä matematiikasta, jos fysiikan puolelle hakee. Luultavasti vaaditaan E tai L. Lisäksi jos olet kirjoittanut äidinkielestä ja fysiikasta vähintään E, niin uskoisin että sinulla on hyvät mahdollisuudet kevään 2015 haussa.
Lisätietoa (Helsingin yliopisto/ml): http://www.helsinki.fi/ml/valinnat/valintaperusteet.html
Kuitenkin kannattaa muistaa, että lähes joka kurssi on kuitenki suunniteltu siltä pohjalta, että opiskelija Hallitsee alkeisfunktioiden käsittelyn, eli tulon derivaatan, osamäärän derivaatan, trigonometriset funktiot ja niiden derivoinnin, logaritmifunktiot ja niiden derivaatat sekä näiden kaikkien funktioiden integroinnin.
Itse aloitin juuri fysiikan ja heti lyötiin derivaattaa ja integraaleja tiskiin että jos ei niitä ole lukiossa oppinut niin ei auta itku
Itse aloitin tänä syksynä fysiikan opinnot lyhyen matikan pohjatiedoilla (kaikki fyssan kurssit on tosin käytynä kiitettävillä arvosanoilla) ja voin sanoa, että opiskelu toki on täysin mahdollista, mutta panostusta se vaatii jonkun verran. Olen menestynyt matematiikan (siis nimenomaan puhtaan yliopistomatikan) kokeissa "tyydyttävästi", eli pisteet kokeista on olleet himpun verran alle keskiarvon.
Jos jotain neuvoja pitäisi antaa, niin kannattaa ehdottomasti kahlata läpi ainakin pitkän matikan 5. kurssi (vektorit), 7. kurssi (derivaatta, raja-arvot) sekä 10. eli integraalilaskennan kurssi. Näissä kursseissa käytyjä asioita tarvitsee välittömästi opintojen alussa. Itsehän en käynyt mitään näistä kursseista, joten olen opiskellut derivointia, integrointia, vektoreita ja ihan yleisesti funktioiden ominaisuuksia itsenäisesti kurssien edetessä. Tämäkin menetelmä kantaa jossain määrin hedelmää, mutta suosittelen kyllä opiskelemaan nämä asiat alkuun ihan lukiokirjoista, se onnistuu tosiaan myös itsenäisesti.