Kävin nyt tällä viikolla ihotautilääkärillä ja se sano, et kärsin lievästä aknesta. Määräs mulle Apocyklin-kuurin ja voiteita mm. Differeniä ja Skinorenia. Onko kukaan saanut näin lievän aknen kuriin? Kertokaa kokemuksia!!!
Lievä akne kuriin...?
niiskuneiti
55257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse söin aikoinaan samaan ongelmaan (itselläni ei voi puhua lievästä, vaan aika pahasta aknesta) kuurin nimeltä Roaccutan tai jotain sinne päin. Kuuri oli pitkä, muistaakseni 6kk ja alkoholi oli kuurin aikana tyystin kielletty. Kuuri oli myös aika arvokas, silloisia markkoja n. 1000mk. MUTTA: Kuuri oli hintansa ja vaivansa väärtti !! Ei ole sen jälkeen tarvinnut näpyistä huolehtia. Tätäkin kuuria on saatavilla tietääkseni ainakin kahta eri vahvuutta. Itse söin sen vahvemman ja voi olla, että lievempi kuuri on halvempi ja lyhempi. Ennen kyseistä kuuria söin myös kertomasi Apocyklin-kuurin ja lukemattomia muita kuureja ilman mitään vaikutuksia. Turhaa ajan ja rahan haaskausta. Suosittelen siis vakaalla rintaäänellä Roaccutan-kuuria. Kysy asiaa ihotautilääkäriltäsi.
Minulla myös lievä akne, johon apocyklin (on tetrasykliiniä) ja differiniä, olen näitä käyttänyt talvisin kun ei saa auringonvaloa joka pitää ongelman aika hyvin kurissa.
Tuntuu kyllä auttavan, iho vain tahtoo kuivua varsinkin tuon differinin kanssa. Millaisen kuurin Apocykliniä sait? Ilmeisesti tarkoitus on ottaa sitä ensin reippaammin jonkin aikaa, ja sitten pidemmän ajan vain 1 tabl/päivä, usein monta kuukautta.
Sain joskus myös lyhyen kuurin josta ei ollut apua, mutta ajan kanssa auttaa. Muutaman viikon päästä alkaa pärstä olla eri näköinen.
Sain lyhyen kuurin 50 tbl, yksi tbl päivässä, koska tulehdusmuutokset ihossani lieviä.
Söin 3kk Apocycliniä, eikä tuonut pysyviä tuloksia. Kuurin aikana finnit kyllä vähenivät (mustapäihin ja ihon rasvoittumiseen ei ollut vaikutusta) ja finnit tulivat takaisin kuurin loppumisen jälkeen. Kadutti, että olin syönyt monta kuukautta antibiootteja turhaan.
Sama mulla. Söin tosin niitä vuoden ajan ja lopetettuani tilanne oli taas sama mitä alussa.