Hirveä hinta!

Myymälän Johtaja

Kysyin valokuvausliikkeestä, että mitä maksaa kun muuttaa neljä ja puoli tuntia kaitafilmiä digi-muotoon eli siirtää ne dvd-levylle ja sain vastaukseksi että noin 700 euroa.

Onko tuo yleinen taksa vai vaihtelevatko hinnat eri liikkeissä?

Kyseessä on äänetön 8 mm kaitafilmi.

6

1605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin tein ja voitin

      ei ole... käytä guuggelia ja löytyy edullisempia ja yhtä laadukkaita tai parempiakin siirtoja.

    • MiettiiHän

      Onhan tuo iso määrä rahaa, mutta täytyy muistaa, että siirtoon menee huomattavasti enemmän aikaa kuin lopputuloksen katsomiseen. Siinä kun sitten miettii tuntipalkan kaikki kellit, lellit ja verot, sekä tietysti laitehintojen kuoletukset jne. niin kyllä tuollaiselle projektille hintaa tulee.

    • Sesame_Nacho

      Ensin kannattaa selvittää, mitä todella haluaa ja tarvitsee. Itse siirto kaitafilmiltä on tietysti se työläin ja hintavin osa, mutta kaikelle "ylimääräiselle" varmasti osataan lyödä tolkuton hintalappu.

      Tarkkaan ottaen et tarvinne muuta kuin äänettömän kaitafilmin kuvamateriaalin muunnoksen digitaaliseen tiedostomuotoon ja tallennettuna esim. muutaman euron hintaiselle tikulle. Mielellään liike yrittää kaupata sinulle nk. autorointia, eli suoraan erillisellä DVD- tai BluRay-laitteella toistettavissa olevaa levyä. Ja vieläpä useaa kappaletta. Näitä et tarvitse, digitaalisessa muodossa olevat elokuvat voit helposti autoroida tarvittavaan muotoon itsekin, täysin ilmaisilla ohjelmilla, ja polttaa tarvittavan määrän vaikkapa dvd-kopioita. Tähän pystyvät muutaman vuoden vanhat karvalakkimallin kannettavat tietokoneetkin. Jos sinulla itselläsi ei ole taitoa/halua/konetta tähän, jollakin lähisukulaisellasi tai ystävälläsi varmasti on.

      Kannattaa siis vertailla ja pyytää tarjouksia. Vähän kaivelemalla voi myös löytää erilaisia kamera/videokuvausharrastajien kerhoja, joista saattaisi saada hyviä vinkkejä.

    • kaitaafilmiä
    • en_kyl_noita_omista

      Jos kuvat skannataan yksi kerrallaan, palveluun sisältyy kunnollinen roskanpoisto, värit säädetään kohdalleen ja kuvanlaatu on muutenkin parasta mahdollista, niin ei tuo 700 euroa ole välttämättä hirveä hinta ollenkaan. Jos oikein halvalla digitoidaan, niin se on melko varmasti kankaalle heijastetun filmin videokuvausta, ei skannausta. Itse en pitäisi sitä lähelläkään sellaista laatua, että filmit voisi hävittää. Eikös digitalisoinnissa ole näiden vanhojen formaattien kohdalla tavoitteena tehdä homma kerran kunnolla, eikä taas uudestaan, kun joku toinen löytää filmit tai toteat, että videot näyttää hirveiltä?

      Skanneri ei tosin maksa noihin hintoihin verrattuna mahdottomasti. Esim 1800 egee: https://reflecta.de/en/products/detail/~id.731/reflecta-Super-8-Scanner.html Joku harrastaja tai yksityisyrittäjä, jonka ei tarvitse veloittaa juurikaan palkkakuluja, voi tehdä työn edullisemmin.

      • digihikiwikiki

        Tuo linkittämäsi laite ei tee kyllä mitenkään hyvää jälkeä. Ei-hd:ta ja kuva on rasterimainen. Kaikki ruutu-askeltavat tallennukset tekevät kuvasta epäluonnollisen askeltavaa / nykivää, joten skannaus ei ole välttämättä paras tallennustapa. Youtubessa on järjestäin parempaa jälkeä tehtyjä tallennuksia itserakennetuilla telecine tai projektorimuokatuilla sydeemeillä. Tällöin kuva toistuu jouhevasti ja tarkasti.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      80
      4727
    2. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      219
      4626
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      68
      2398
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      75
      2386
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      60
      2326
    6. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      68
      2161
    7. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      53
      1886
    8. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      28
      1537
    9. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      110
      1348
    10. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      117
      1328
    Aihe