Millainen ruokinta ponilleni sopisi kun sen arki on tälläistä:
MA: juoksutus ja kävelytys 45min
TI: ratsastus kentällä (koulu tai este) 1h
KE: kärryajoa (ravi&käynti) 1h
TO: juoksutus ja kävelytys 45min
PE: kärryajoa (ravi&käynti)
LA: ratsastus maastossa 1h
SU: kärryajoa (käynti&ravi) 1h
Rotu siis shetlanninponi. Olen ajatellut että söisi näin:
aamu: 0.5dl kivennäistä ja 1.5dl racing peacemakeria
ilta: 1dl pellavaa ja puoli mittaa valkosipulia
Millainen ruokinta??
2
198
Vastaukset 2
- ----
Tuosta ei käy ilmi kuinka raskasta liikunta on, mitä hevonen syö nyt ja millainen se on (laiska/reipas tms.). Nämä vaikuttaa oleellisesti ruokintaan.
Kannattaa myös perustella, miksi olet ajatellut juuri tuollaista ruokintaa.
Kivennäisen annostelu riippuu täysin kivennäisestä. On mahdoton sanoa onko 0,5dl sopiva määrä, koska se riippuu siitä mitä kivennäistä syötetään.
1,5dl peacemakeria on tosi vähän. Yleensä peacemakeria syötetään käsittääkseni varsin isoja annoksia poneillekin, racingin sivujen mukaan poneille 2,5-3 litraa päivässä, shettikselle ei ehkä ihan noin paljoa mutta 1,5dl on tosi vähän.
Onko sinulla joku perustelu miksi haluat syöttää noin pienen annoksen peacemakeria?
Jos ei, niin en näe kyllä tuossa mitään järkeä. Jos poni ei tarvitse lisää energiaa, jättäisin väkirehun kokonaan pois (peacemaker on siis tuossa listassa ainut väkirehu).
Pellavan yhteydessä tulisi mainita, missä muodossa tuo määrä on mitattu. Tarkoitatko 1dl pellavansiemeniä, pellavalimaa, pellavaöljyä vai kenties jotain pellavarouhetta?
Ei voi sanoa onko määrä hyvä, jos ei tiedä missä muodossa syötetään.
Puoli mittaa on myös täysin epämääräinen käsite. Valkosipulin syötöstä käsittääkseni ei ole mitään sen tarkempaa todistetta onko siitä hyötyä vai ei, mutta haittaa siitä ilmeisesti ei ole. Jos mitta tarkoittaa purkin kyljessä suositeltua annosta, niin silloin se on varmaan hyvä.
Lisäksi kun poni syö noin vähän, on aika hassua jakaa annos kahteen osaan. Saman tien nuo syöttäisi yhdellä kertaa. Eihän tuossa väkirehua kumminkaan ole kuin ihan minimaalinen määrä. - Karo_
Samaa mieltä edellisen vastaajan kanssa. On mahdotonta sanoa, onko tuollainen sopivaa, kun emme tiedä tilannetta. Riippuu myös paljon ponin kunnosta, painosta ja iästä. Ottaisin vielä pakosta kantaa, että onko treenisi noin yksitoikkoista? Jos poni siis on omasi, niin eikö joskus kannattaisi ottaa vähän rennommin ja pitää joskus vaikka vapaapäiviä? Tee joskus jotain erilaista, jotta elämäänne tulisi vaihtelua. Totta kai hevosille rutiinit ovat tärkeitä, mutta joskus pieni irrottautuminen arjesta tekisi kaikille hyvää. Kannattaa kysyä tuosta ruokinnasta joltakulta aikuiselta (oletan siis, että olet lapsi/nuori..?), jotta saat selville oikeat määrät ja poni pysyy kunnossa. Tsemppiä! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761069- 42784
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden218648Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34492- 23468
- 37443
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️70435Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52409- 18404
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga44399