lataus säädin ja paneeleitten kytkentä

http://www.cleversolar.co.uk/shop/solar-charge-controllers/pwm-solar-charge-controllers/tristar-pwm-controller-with-diversion-1013000.html

katsokaa ja ihailkaa kuinka paljon voi kytkeä paneeleita yhteen säätimeen !


kuinka kytketään tälle säätimelle 10kpl 240w 30v paneeleita kun halutaan jännite
akuissa 48v ?
292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ovela homma! Tämän kuvan mukaan idea on se, että akun lisäksi on oltava maksimitehoa vastaava määrä lämpökuormaa, johon se teho ajetaan, jota ei haluta akkuihin: http://scoraigwind.co.uk/using-a-high-power-resistor-as-a-dump-load/

Kun akut ovat täynnä, kaikki teho menee lämmöksi. Voi olla hyväkin idea kylmään Suomeen. Pitää vain hommata luotettavat lämpövastukset.

Kuvan mukaan näyttää siltä, että suurin jännite on 48 V, joten niitä aurinkopaneeleja voi ilmeisesti kytkeä huoletta rinnan.

Äänestä

Ei ehkä vielä Suomeen, ainakaan paneeleilla, tietysti vedenlämmitykseen jne, mutta en tiedä vielä taloja, missä ylituotto olisi ongelma... Ja vaikka olisikin pikkumökissä ylituottoa kesällä, niin lämpöä ei hirveästi tarvita, ja veden lämmitykseen >300l varaaja ei niin paljoa tehoa tarvitse (aurinkokeräin tulisi halvemmaksikin...)

Talvella taasen pitäisi paneelit puhdistaa erittäin hyvin ja ylituotto olisi silti marginaalinen, joten kannattaako rahaa/vaivaa.

Kuten jutussa enempi tuli selväksi, niin koski enempi tuulivoimaa, kuin aurinkosähköä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätietoinen ny kirjoitti:

http://www.cleversolar.co.uk/shop/solar-charge-controllers/pwm-solar-charge-controllers/tristar-pwm-controller-with-diversion-1013000.html

katsokaa ja ihailkaa kuinka paljon voi kytkeä paneeleita yhteen säätimeen !


kuinka kytketään tälle säätimelle 10kpl 240w 30v paneeleita kun halutaan jännite
akuissa 48v ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu