Taas aluepolitiikkaa

Mielipidepankki

Aluepolitiikka jos mikä on Keskustaa koskeva puheenaihe. Tällä palstalla muistaakseni Mikko Bernhard ja Terttu -nimimerkeillä kirjoittavat ovat sanailleet, että kaiken maailman luusereiden joutaakin lähteä kaupunkien lähiöihin sosiaalipummeiksi.

Toisaalta esim. Keskustaporvari ja Oiva Härkönen ovat puolustaneet kuntien valtionosuuksia sillä, että syrjäseutukunnat kouluttavat väestöä kaupungeihin.

Näissä keskustalaisissa käsityksissä on mielestäni sisäistä ristiriitaisuutta. Toiset pitävät muuttajia pummeina ja toiset taas väestönsä eliittinä. Jos he ovat pummeja, siitä syntyy vastaanottajakunnille vain kustannuksia eikä ole perusteita vaatia tulonsiirtoja kunnille sen perusteella. Näistä keskustalaisista käsityksistä pitäisin siten Keskustaporvarin esittämiä näkemyksiä johdonmukaisempina.

Mutta sitten olennaisempaan asiaan. Kysymys muuttoliikkeestä on aluepolitiikan ydin. Muuttoliikkeeseen suhtaudutaan turhan negatiivisesti. Siihen syntiin olen itsekin syyllistynyt, kun olen pannut 1960-lvun suuren maaltamuuton keskustalaisen politiikan viaksi. Olen muuttamassa näkemystäni niin, että näen tuon muuton liikkeelle panevan voiman eli K-linjalaisen keskustalaisuuden jopa suureena visiona tulevaisuudesta.

Suomessa on erityisesti idässä ja pohjoisessa kuntia, joilla ei ole mitään menestymisen mahdollisuuksia. Oikeaa ja realistista aluepolitiikkaa on tällaisessa tilanteessa suunnata resursseja näissä kunnissa asuvien lasten koulutukseen. Koulutusvaihtoehtojen pitää vain olla muita kuin maatalous- ja emäntäkouluja. Näiden kuntien lapsia pitää koulutuksella kannustaa muuttaamaan pois kunnasta, jonka elinmahdollisuudet ovat toivottomat. Kyse on siitä, että edes lapsille annetaan toivoa ja mahdollisuus parempaan. Jääköön rupusakki sitten eläteiksi näihin kuntiin ja maksettakoon heille inhimillinen loppuelämä.

Muuttoliike on kuin varaventtiili. Se päästää turhat höyryt pois. Huonosti menestyvien alueiden liikaväestö muuttaa pois ja löytyy oikea tasapaino. Näin on käynyt aiemmin Pohjanmaalla, joka nyt on vaurasta seutua ja menestyy hyvin.

Keskustalainen kädestä suuhun periaate on täysin älytöntä. Mikään ongelma ei sillä ratkea. On turha yrittää pysyttää keinotekoisesti hengissä kuntia, joiden omat sydämenlyönnit eivät enää riitä hengissä pysymiseen. Silloin ihmisiä pitää kannustaa muuttamaan. Ja paras keino on silloin kouluttaa nuoriso muuttokykyiseksi.

6

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höpö

      Höpö.

    • Jaba_43

      Kuntahan ei lopultakaan ole kuin hallinnollinen tapa organisoida alueellinen demokratia ja lakisääteinen palvelutuotanto. Kunnalla ei siis ole sen enempää itseisarvoa kuin millään muullakaan hallintopbyrokratialla.

      Niinpä katseet tulisikin kääntää siihen, miten organisoimalla myös syrjäseuduilla saadaan palvelutuotanto laadukkaammaksi, riittävämmäksi ja kustannustehokkaammaksi.

      Vastaus on selvä. Yhdistetään kuntia riittävän suuriksi yksiköiksi ja siirretään hallintobyrokratiasta vapautunut raha palvelutuotantoon ja julisen palvelun laadun parantamiseen.

      Tässä prosessissa on kuntien yhdistäminen ainoa tie, jos halutaan pitää kiinni demokratiasta. Kuntien yli menevät yhteistyöhankkeet eivät ole demokraattisia, koska niissä päätösvalta valuu erilaisille yhteistyöelimille, suunnittelukunnille ja esitteleville virkamiehille, kun mukana olevien kuntien hallituksille ja valtuustoille jää vain ota-tai-jätä vaihtoehto komiteoiden suunnitelmien hyväksymiseen tai hylkäämiseen.

      Sitä paitsi kuntien ns. vapaaehtoinen yhteistyö on hidasta, kallista ja tehotonta, kun yhteistyöelimillä ei ole päätösvaltaa ja asioita on veivattava moneen kertaan usean kunnan lautakunnissa, valtuustoissa ja hallituksissa, että yhteistyöelimissä päästään asioiden kehittelyssä eteenpäin.

      Kuntien yhdistyminen on ainut tie kunnallisten palvelujen laadun parantamiseen ja palvelutason turvaamiseen. Tästä syystä Suomen kuntien lukumäärä on vähennettävä puoleen, 200 - 250 kuntaan, jos ei muuten niin vaikka pakolla.

      • Otsikossa kaikki

        ...


    • KMa

      "Tilanne on vaarallinen. Täällä asuu akateemsesti koulutettuja nuoria aikuisia hyvin vähän. Se ei tiedä seudun kehitykselle hyvää. Porin politiikan suuntaa pitäisi muuttaa, että väki pysyisi täällä."

      Soininvaaran lausunnon mukaan Pori sopii kuvailemaasi muutotappioalueeksi.

    • Otsikossa kaikki

      ...

    • oivahärkönen

      >>Toisaalta esim. Keskustaporvari ja Oiva Härkönen ovat puolustaneet kuntien valtionosuuksia sillä, että syrjäseutukunnat kouluttavat väestöä kaupungeihin.

      Minä en ole tosin tuommoista koskaan kirjoittanut, mutta tottahan se on. Nuuttotappiokunnat kasvattavat lapset aikuisiksi ja kouluttavat heidät, mutta töihin ja veronmaksuun he menevät pääosin Helsingin seudulle.

      >> Mutta sitten olennaisempaan asiaan. Kysymys muuttoliikkeestä on aluepolitiikan ydin. Muuttoliikkeeseen suhtaudutaan turhan negatiivisesti. Siihen syntiin olen itsekin syyllistynyt, kun olen pannut 1960-lvun suuren maaltamuuton keskustalaisen politiikan viaksi. Olen muuttamassa näkemystäni niin, että näen tuon muuton liikkeelle panevan voiman eli K-linjalaisen keskustalaisuuden jopa suureena visiona tulevaisuudesta.

      60-luvulla se varsinainen rakennemuutos maaseudulla tapahtui. Siellä asui varmaan tuplamäärä ihmisiä mykyiseen verrattuna. Silloin maanviljely ja metsätalous koneellistuivat ripeästi ja väki vapautui. Vaikka samanaikaisesti maata teollistettiin myös maakunnissa, ei tälle väelle löytynyt kaikille töitä kotimaasta, niinpä heitä muutti Ruotsiin satoja tuhansia.

      Nykyinen muutoliike on lukumääräisesti vähäisempää, siellä on enää vähän asukkaita, mutta nyt se johtuu siitä, että pienet tilat lopettavat kokonaan toiminnan. Niiden pellot ostaa tai vuokraa jokin isompi, vielä elinvoimainen tila. Pienet syrjäiset tilat jäävät kokonaan viljelystä pois. Näin näiden alueiden väestö yhä vähenee ja eläkeläisten ja pitkäaikaistyöttömien osuus kasvaa.

      >> Keskustalainen kädestä suuhun periaate on täysin älytöntä. Mikään ongelma ei sillä ratkea. On turha yrittää pysyttää keinotekoisesti hengissä kuntia, joiden omat sydämenlyönnit eivät enää riitä hengissä pysymiseen.

      Ongelman yksinkertaistamista on, jos luullaan, että homma hoituu kun vain pakkoliitetään kuntia. Sitä Jäbäkin tuossa ylempänä jäkyttää. Pienissä kunnissa tuotetaan palveluja usein halvemmalla kuin isoissa. Kunnat kyllä tekevät yhteistyötä sellaisissa toiminnoissa, joissa yksi kunta on liian pieni väestöpohjaltaan. Harvaan asutulla seudulla kunta tulisi maantieteellisesti liian suureksi ja sitä tietä kustannuksia lisääväksi, jos ryhdytään hakemaan suuria asukaslukuja yhteen kuntaan.

      Ei aluepolitiikalla voikkaan jokaiseen kylään tai kuntaan lisätä pyöpaikkoja vaan on keskityttävä maakuntien ja seutukuntien keskuksiin. Liiposen kuningasajatus oli rakentaa Helsingin seudusta eurooppalainen metropoli ja niin suunnattiin valtion varat ja kaikki huomio sen kehittämiseen. Niinpä valtaosa maakuntien elinkelpoisista keskuksista joko polkivat paikallaan tai suorastaan taantuivat. Se oli valtavaa tuhlausta, kun siellä olevat rakenteet, palvelut ja asunnot jäivät vajaakäytölle ja Helsingin seudulla rakennettiin kuumeisesti uutta. Keskusten suosiminen joka puolella maata alentaa kustannuksia valtavasti, jos siellä jo valmiiksi asuettu ja koulutettu väki voisi käydä töissä nykyiseltä kotiseudultaan käsin työssäkäyntietäisyydellä olevassa kekuksessa.

      Nykyisen hallituksen aikana valtiovallan asenne on muuttunut siihen suuntaan, että koko maan voimvarat ja rakenteet otetaan käytöön. Niinpä työttömyys on vähentynyt suuren työttömyyden alueilla kuten pohjoisessa, keskisessä ja itäisessä Suomessa. Valitettavasti se on lisääntynyt Helsingin seudulla. Silloin metropolin muumassa tänne perustettiin kevyin perustein työpaikkoja, jotka eivät kestäneet pienen taantuman oloja. Varmasti myös moni yritys täällä on joutunut vähentäämään toimintaansa, kun on havaittu, miten kallista kaikki täällä on.

         

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      648
      7948
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2234
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2135
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1703
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1230
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1223
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1104
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      836
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      753
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      732
    Aihe