Aineenvaihdunnan häiriöt?

ahdistunut

Hei, kyselisin onko olemassa jotain aineenvaihdunnallisia sairuksia jotka aiheuttavat nopeaa lihomista. Olen 16 vuotias näispuolinen henkilö ja olen koko ikäni ollut normaalipainoinen/hoikka, mutta nyt olen alkanut lihomaan ihan tajuttomasti. Olin koko viime viikon sitten 400kcal dietillä(oli tuskaa) eli söin max 400kcal päivässä ja kun kävin tänään vaa'alla huomasin että olin lihonut 600grammaa. Tämä on ihan käsittämätöntä ja alan olla epätovoinen painoa vain tulee lisää ja lisää. MIstään netistä en ole oonistunut löytämään kohtalotovereita eikä mitään sairautta joka tätä voisi aiheuttaa. Painonousu näkyy eniten vyötäröllä ja kasvoissa lisäksi muina oireina on koko aikainen jano ja välillä huimaa. Pelkään mennä lääkärille koska luulen että lääkärikään ei ota ongelmaani vakavasti vaan sanoo että minun pitäisi syödä vähemmän vaikka syön nyt 500 kcal päivässä pääasiassa kukkakaalia ja rasvatonta jogurttia. Paino on noussut nyt yhteensä 10kg eli on nyt 161cm/62kg eli kohta olen jo ylipainoinen. Mitään lääkitystä en ole aloittanut eikä muita oireita ole.

5

2828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jojokatti

      Kannattaisi kipaista sen lääkärin puheille!Kuulostaa huolestuttavalta.
      Jos aiot tosissasi laihduttaa, niin paras kalorimäärä laihduttajalle olisi 1200kcal. Elimistösi alkaa käsittelemään liian vähän syötyä ruokaa säästöliekillä ja näin ollen et laihdu mahdollisimman nopeasti/tehokkaasti.

    • saattas olla

      olisko kilpirauhashäikkää...?

    • ...

      mutta ihan ensin tuli mieleen diabetes...mene ihmeessä lääkärille, sillä noin vähän syöminen voi kyllä koitua kohtaloksi!!!

    • Ohilukija

      SELVÄ KILPIRAUHASEN VAJAATOIMINTA!!
      Lueppas kilpirauhasliiton sivuilta vajaatoiminnan muut oireet. Minulla kävi kuin sinulla - onneksi löysin tuon linkin ja sain selvyyden lihomiseni syystä. Toinen asia on miten saat lääkärin uskomaan itseesi ja lisäksi hoitamaan sinua. Hoito on helppo, Tyroxin-tabletti aamuisin tyhjään vatsaan.

      Otatappa TSH ja T4V - verikokeet.
      Jokaisen ylipainoisen, joka ei mielestään syömällä liho ja liikkuu kohtuullisesti, täytyisi otattaa itsestään em. arvot.
      Myös nuorten lihomisen syyt eivät aina ole hampurilaisissa tai pitzoissa, ko. sairaus voi iskeä keneentahansa ja on hyvin sukurasitteinen eli jos sukulaisilla struumaa tai vajaatoimintaa niin hopi hopi lääkäriin.

      • tyttönen

        Kyseessä saattaa olla myös diabetes! Kannattaa käydä mittauttamassa verensokeri, pyydä myös pitkäaikaissokeri (hba1c)! Tyypillisiä "oireita" ovat: laihtuminen/lihominen, väsymys, vedottomuus, jano, pissahätä jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe