Oikein ylpeydestä meinasin eilen pakahtua kun katselin kyselytunnin Keskustan edustajien puheenvuoroa. Ei ollut kuin ryhdikkäästi esitettyäpelkkää asiaa lahjakkaasti artikuloiden.
Katainen oli kuin omanavarkaista yllätetty pikkupoika. Säälittävä tapaus kertakaikkiaan.
Katainen oli kuin omanavarkaista yllätetty pikkupoika. Säälittävä tapaus kertakaikkiaan.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eihän siellä Eduskunnassa eilen oikein ollut kunnollista debatoitavaa, kun valtiovaraiministerimme Antti Rinne ei uskaltanut tulla paikalle vastaam talouskysymyksiimme. EK:n Jyri Häkämieshän on jyrissyt, että Suomi on todella kurjassa kunnossa ja vastauksia pitäisi nopeasti löytää. Kovin tuntuu siltä, että ei niitä vastauksia noiden kepulaisten suunnaltakaan löydy, sillä niin kovassa paikassa olemme.
Mahtaakohan johtaja isolla j:llä muistaa sitä, että tämä talousahdinko on alkanut juuri noiden kehuttujen kepulaisten hallitusvastuun aikana ja jatkunut talousviisaidemme mukaan kymmenen vuotta. Eli eivät ne kepulaisetkaan kovin ripeitä ole korjaamaan taloustilanteita, jos hallitusvalta päätä pakottaa. Läppää sitä opposition penkiltä on helppo heittää, mutta sorvin ääressä ollaan tuhkamunia.Tästä tuhkamunaisuudesta on faktaa ja näyttöä. Kovin sitä velkaa otettiin hullujen päivien meiningillä ja jaettiin mukamas elvytyksen nimissä ja JAKOVARAA kepulaisittain oli. OECD:n talousasiantuntijat varoittelivat silloin Suomea, että tuollaisesta elvytyksestä meni harakoille 80%. Eiväthän ne kepulaiset todella kuunnelleen talousasiantuntijoita, rajaa jaettiin JAKOVARALLA myös konkkafirmoille?
Ottamatta sen kummemmin kantaa taantuman pitkäaikaiseen syntyhistoriaan, kysyn: Uskotko nykyisen hallituksen kykenevän korjaamaan tilanteen vai olisiko oppositiolle annettava tilaisuus, kaikesta huolimatta?
P.S. Ehkä Sipilässä kuitenkin on ainesta noiden broilerien rinnalla.
Nykyinen hallitus voisi korjata paremmin ja todennäköisemmin tilanteen kuin oppositio. Tämä tarkoittaa siis sitä, että ehkä sen paremmin nykyinen hallitus kuin oppositiosta muodostettava hallitus ei kykene korjaamaan tilannetta. Nämä joudutaan siis vaan asettamaan paremmuusjärjestykseen.
Hallitus on pannut vireille kunta- ja soteuudistuksen sekä ns. rakennepaketin. Nämä on tarkoitettu korjaamaan kestävyysvajetta pitemmällä aikavälillä. Varsinkin Kepu on monin tavoin vastustanut näistä kumpaankin sisältyviä uudistuksia. Jo tällä perusteella voi sanoa, että ainakin Kepulla on heikot eväät saada mitään parempaa aikaiseksi. Persuista en ole yhtä varma varsinkin, kun heillä ei ole antaa vielä näyttöjä vastuullisen politiikan hoitamisesta.
Kepulla ei ole oikein ollut mitään erikoisia ehdotuksiakaan tilanteen korjaamiseksi suhteessa hallituksen toimenpiteisiin. Sipilä esitykset biotaloudesta ja kasvuyritysten tukemisesta valtion omaisuutta myymällä ovat kovin huteria ja epävarmoja keinoja, vaikka periaatteessa ehkä kannatettavia. Esim. Sammon ja Soneran osakkeiden myyminen on kuitenkin kaksipiippuinen juttu, kun ne tuovat valtiolle niin hvyin osinkotuloja. Ovat tavallaan varmempia sijoituksia kuin startup-vaiheessa olevat kasvuyritykset, joiden tukeminen on aina suur riskisijoitus.
Asiaa voi tietysti alkaa arvioimaan uudelleen lähempänä vaaleja, kun ja jos nähdään, että Kepulla edes silloin olisi jokin konkreettinen esitys kestävyysvajeen ja talouden kuntoonsaattamiseksi. Nythän se on ollut vain pelkkää pölinää ja räksytystä, mistä on pitänyt huolne valtakunnan haukkuvaksi ykkösrakiksi kohonnut Kimmo Tiilikainen. Tiilikaisen tyylissä ei ole mitään ryhdikkyyttä vaan sitä voi verrata kaljakuppilassa puolipökeryksissä olevien maalaisukkojen jorinaksi.
Tilaisuuden antaminen oppositiolle on suuri riski. Siinä on silloin erittäin suuri todennäköisyys, että asiat pahenevat vain entisestään ja oikein todella pahaksi, kun ottaa huomioon sen, millaisia kohelluspuolueita meillä on siellä oppostiossa. Sinne puikahtanut vasemmistoliittokin näyttää siinä sakissa ihan fiksulta.
Sipilällä on kuitenkin käytännön talousosaamista toisin kuin Vanhasella ja Kataisella.
Lisäksi Keskusta edustaa kattavasti koko Suomea kun Kokoomus on hyvinkin riippuvainen pääkaupunkiseudusta. Demareista on vaikea sanoa yhtikäs mitään siinä suhteessa.
Niin pannut alulle:D
Ja ajanut karille molemmissa sekä kuntakarttaharjoituksessa että sote s"uudistuksessa".
Jopa Sipilän alulle panema sotemalli on ,menossa karille myös.
Tämä nykyinen hallitus ei saa mitään valmista.
Oikeassa olet ei nykyhallitus mitään oleellista ole saanut aikaiseksi.
Nykyhallitus jatkoi täsmälleen edellisten kepuhallitusen politiikkaa.
Kuntakarttaharjoitusta?
Älä höpise.
Edellinen hallittus ei piirtänyt
kuntakarttaa uusiksi. Kyllä se oli Kataisen hallitus.
Edellinen hallitus ei laatinut sote-sotkua. Kyllä se oli Kataisen hallitus.
100 miljoonaa euroa kankkulan kaivoon.
Virkkunen pilasi yliopistojen ilmapiirin ja aloitti sivutoimipisteiden alasajon toisin kuin Keskusta olisi tehnyt.
Mm. Heikki Patomäki protestoi kovasti vastaan. Hän ymmärsi mitä oli tapahtumassa, Virkkunen ei.
Nyt on lähes täysin vastaava pöllöys kuntien suhteen tapahtumassa, mutta onneksi pöljä- Virkkunen ei enää kehissä ole.
Suomen asioiden hoitaminen tasapuolisesti näyttää olevan vaikea tehtävä. Siinä Kataisen hallitus on epäonnistunut täydellisesti.
Liian nuori ja elämää kokonaisuutena käsittämätön avustajakunta lienee siihen suurin syyllinen. Siitä kirjoittaa myös päivän Tsadin paikallislehti.
Toivon,että eturivin kolmikko jatkaa kansanedustajan työtä.
Puhun lähinnä sikatalouden puolesta.
Kyllä Keskustallakin olisi vastuullisena toimijana täysi työ Kataisen hallituksen retuperän korjaamisessa.
Mikään ei takaa täydellistä onnistumista, mutta yritystä tulisi riittämään.
Keskustaa lähellä olevana en pidä kovin ryhdikkäänä jos nimissäni availlaan täyskahelin tapaan.
Säälittää myös ihminen joka tuntee sairasta nautintoa toisen itsemurhasta. Hän on pikaisen hoidon tarpeessa.
Mennyt ohi, mutta oliko suuri johtaja Paavo V kultarannassa suurten tapaamisessa? Olisi pitänyt olla , kun paras asiantuntija venäjän asioissa... ei vaan sattunut silmään tv-stä??