Lautanen ja 1903 kulkenut kortti. Kuka?

-parta

Olisi kysymys tällainen... Kun en ole taiteen asiantuntija, edes harrastaja, mutta muun keräilyn ohessa kaikenlaista kerääntyy nurkkiin ja olen nyt ylimääräistä laittamassa pois netinkin kautta, että onko tietoa lautasen tekijästä? Ei hirveän erikoinen mutta kiinnostaisi tietää kuitenkin, nimikirjaimet näkyy olevan M.S. Hinnaksi olen laittanut 30 e, luulisin että aika lähellä lautasen myyntiarvoa.

http://kotisivukone.fi/app/www/kultaomena.kotisivukone.com/430

Sitten toinen. Varsinainen arvoitus.... Onnittelut ja SUURKIITOS jos ratkaiset tämän. Kyseessä itsetehty kortti joka kulkenut Helsinkiin Fabianinkatu 7:aan vuonna 1903. Sen verran on selvinnyt että kyseessä Fabianinkadun ikkunasta avautuva näkymä. Kyseessä lienee keskivertoa parempi harrastelija - ellei peräti jonkinlaista nimeäkin saanut tekijä? Ikävä juttu että alakulmassa oleva signeeraus kovasti hämärä.

Ensimmäinen kirjain on C. Jos eka kirjain olisi G etunimi voisi olla Gustaf: G-f. Lienee kuitenkin C ja toinen kirjain oletettavasti siis F, joten nimi olisi C. F. jotain?

Kortti ei ole myynnissä vaan kuuluu kokoelmaani, olisi kiva tietää tekijä, jos ehkä on mahdollista selvittää näinkin kaukainen asia... Kiitos kaikesta asiallisesta informaatiosta!

1

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      30
      13871
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5461
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5089
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      86
      4255
    5. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3551
    6. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3058
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      14
      2919
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      2591
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      39
      2507
    10. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      6
      2189
    Aihe