Olisi kysymys tällainen... Kun en ole taiteen asiantuntija, edes harrastaja, mutta muun keräilyn ohessa kaikenlaista kerääntyy nurkkiin ja olen nyt ylimääräistä laittamassa pois netinkin kautta, että onko tietoa lautasen tekijästä? Ei hirveän erikoinen mutta kiinnostaisi tietää kuitenkin, nimikirjaimet näkyy olevan M.S. Hinnaksi olen laittanut 30 e, luulisin että aika lähellä lautasen myyntiarvoa.
http://kotisivukone.fi/app/www/kultaomena.kotisivukone.com/430
Sitten toinen. Varsinainen arvoitus.... Onnittelut ja SUURKIITOS jos ratkaiset tämän. Kyseessä itsetehty kortti joka kulkenut Helsinkiin Fabianinkatu 7:aan vuonna 1903. Sen verran on selvinnyt että kyseessä Fabianinkadun ikkunasta avautuva näkymä. Kyseessä lienee keskivertoa parempi harrastelija - ellei peräti jonkinlaista nimeäkin saanut tekijä? Ikävä juttu että alakulmassa oleva signeeraus kovasti hämärä.
Ensimmäinen kirjain on C. Jos eka kirjain olisi G etunimi voisi olla Gustaf: G-f. Lienee kuitenkin C ja toinen kirjain oletettavasti siis F, joten nimi olisi C. F. jotain?
Kortti ei ole myynnissä vaan kuuluu kokoelmaani, olisi kiva tietää tekijä, jos ehkä on mahdollista selvittää näinkin kaukainen asia... Kiitos kaikesta asiallisesta informaatiosta!
Lautanen ja 1903 kulkenut kortti. Kuka?
-parta
1
131
Vastaukset 1
- -parta
1903 Fabianinkadulle kulkenut kortti (jonka kuvassa ilmeisestikin siis Fabianinkatu 7:n ikkunasta avautunut kaupunkimaisema) siis täällä
http://kotisivukone.fi/app/www/kultaomena.kotisivukone.com/99
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3411237- 54728
2 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk55718- 38715
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä152623Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa59606- 45604
Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma26571- 42516
Onko minulla nainen
Lupa tutustua toiseen naiseen? Olen saanut sen kuvan että et halua alkaa kanssani koska et luota minuun...46502