Ihottuma piinaa - Päivystykseen??

kutisee

Minua on nyt jonkin ajan piinannut outo, paheneva ihottuma. Aluksi se ilmestyi vain käsiin, tarkemmin sanottuna etusormien sivuille ja läikittäin myös kämmenselälle. Myöhemmin on ollut välillä milloin missäkin, jaloissa enimmäkseen, mutta ollut siedettävää muuten paitsi nuo sormet / kädet.

Ihan järkyttvä, varsinkin iltaisin paheneva kutina, sormet / kädet ovat KIPEÄT, halkeilevat ja hilseilevät, iho TODELLA kuivaa. Olen koittanut laittaa erilaisia voiteita, mutta kirvelee niin hitosti kun menee voidetta avohaavoihin että pakko heti poistaa. Saippua / vesipesu pahentaa kipuja yms. mutta en voi käsiä olla pesemättäkään ainakin pari kertaa päivässä kun tulee ulkoa tms.

Olen käynyt näyttämässä tuota kahdelle eri lääkärille. Molemmat olivat nuoria ja huolimattomia. Toinen totesi että kyseessä on syyhy(punkki) ja määräsi syyhyvoidetta, joka ei kuitenkaan ole auttanut. Myöskään ihon hilseily ja halkeilu harvemmin kuuluu syyhypunkin oireisiin? Toisen lääkärin mielestä kyseessä on allergia, katsoi myös vain pintapuolisesti ja alle 10min vastaanotolla määräsi jotain perus allergialääkkeitä ja kortisonia. En ole edes allerginen millekkään!

Noh, voiteet ja allergialääkkeet eivät ole auttaneet. Ihottuma siis kutisee kauheasti, kohdat ovat KUIVIA ja iho hilseilee ja halkeilee vuotaa verta. Sormet kuumottaa, kaikki sattuu ja tuntuu tämä vain pahenevan. Eri lääkärit olivat diagnoosista eri mieltä vaikka tuskin edes vilkaisivat käsiäni.

Alan olla epätoivoinen. Pitäisikö mennä päivystykseen? En meinaa enää saada nukuttua tai tehtyä mitään ihottuman takia, eikä ns. normaalit tk-lääärit tunnu auttavan yhtään!

Apua! Onko kellään tietoa mitä tämä voisi olla ja miten voisi edes vähän helpottaa oloa / kutinaa?

Ps. Olen 21-vuotias eikä viime aikoina ole elämässäni tapahtunut mitään merkittävää stressiä tai muitakaan muutoksia. Koskaan ennen ei tällaista ihottumaa ole minulla ollut.

3

1213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nahkis2

      Ihotauti lekurille aika.

      • kokeile edes

        Kokeile Daktacort voidetta, reseptivapaa voide.

        aamuin illon joku 8€ tuubi, max 2 viikkoa kuuri.


    • apuuva

      Pihkasalvaa Huutonetistä edullisesti. Kannattaa kokeilla kasvis öljyyn tehtyä! Ei tuki huokosia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      273
      2495
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      9
      1589
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      50
      1506
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1387
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe