Ihottuma piinaa - Päivystykseen??

kutisee

Minua on nyt jonkin ajan piinannut outo, paheneva ihottuma. Aluksi se ilmestyi vain käsiin, tarkemmin sanottuna etusormien sivuille ja läikittäin myös kämmenselälle. Myöhemmin on ollut välillä milloin missäkin, jaloissa enimmäkseen, mutta ollut siedettävää muuten paitsi nuo sormet / kädet.

Ihan järkyttvä, varsinkin iltaisin paheneva kutina, sormet / kädet ovat KIPEÄT, halkeilevat ja hilseilevät, iho TODELLA kuivaa. Olen koittanut laittaa erilaisia voiteita, mutta kirvelee niin hitosti kun menee voidetta avohaavoihin että pakko heti poistaa. Saippua / vesipesu pahentaa kipuja yms. mutta en voi käsiä olla pesemättäkään ainakin pari kertaa päivässä kun tulee ulkoa tms.

Olen käynyt näyttämässä tuota kahdelle eri lääkärille. Molemmat olivat nuoria ja huolimattomia. Toinen totesi että kyseessä on syyhy(punkki) ja määräsi syyhyvoidetta, joka ei kuitenkaan ole auttanut. Myöskään ihon hilseily ja halkeilu harvemmin kuuluu syyhypunkin oireisiin? Toisen lääkärin mielestä kyseessä on allergia, katsoi myös vain pintapuolisesti ja alle 10min vastaanotolla määräsi jotain perus allergialääkkeitä ja kortisonia. En ole edes allerginen millekkään!

Noh, voiteet ja allergialääkkeet eivät ole auttaneet. Ihottuma siis kutisee kauheasti, kohdat ovat KUIVIA ja iho hilseilee ja halkeilee vuotaa verta. Sormet kuumottaa, kaikki sattuu ja tuntuu tämä vain pahenevan. Eri lääkärit olivat diagnoosista eri mieltä vaikka tuskin edes vilkaisivat käsiäni.

Alan olla epätoivoinen. Pitäisikö mennä päivystykseen? En meinaa enää saada nukuttua tai tehtyä mitään ihottuman takia, eikä ns. normaalit tk-lääärit tunnu auttavan yhtään!

Apua! Onko kellään tietoa mitä tämä voisi olla ja miten voisi edes vähän helpottaa oloa / kutinaa?

Ps. Olen 21-vuotias eikä viime aikoina ole elämässäni tapahtunut mitään merkittävää stressiä tai muitakaan muutoksia. Koskaan ennen ei tällaista ihottumaa ole minulla ollut.

3

1181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nahkis2

      Ihotauti lekurille aika.

      • kokeile edes

        Kokeile Daktacort voidetta, reseptivapaa voide.

        aamuin illon joku 8€ tuubi, max 2 viikkoa kuuri.


    • apuuva

      Pihkasalvaa Huutonetistä edullisesti. Kannattaa kokeilla kasvis öljyyn tehtyä! Ei tuki huokosia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4243
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2704
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2462
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1497
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      172
      959
    Aihe