Majoituksen hankkiminen vasta paikanpäällä

Lisboa

Olen lähdössä kuukauden päästä Portugaliin, tarkemmin sanoen Lissaboniin, Sintraan ja Faroon, ehkä muuallekin. En ole vielä suunnitellut matkan aikataulua kovin tarkasti, koska eihän sitä koskaan tiedä, jos vaikka ihastuisin johonkin paikkaan niin, että haluaisin viettää siellä odotettua kauemmin. Siispä en haluaisi varata ennakolta majoitusta koko matkan ajaksi, vaan esim. vain Lissaboniin.

Nyt kysynkin, kuinka helppoa on löytää majoitusta vasta paikanpäältä. Mistä tiedän, missä on (hyviä) ho(s)telleja ja onko niissä vapaata? En haluaisi palloilla ympäriinsä tuntemattomassa kaupungissa enkä myöskään joutua tyytymään huonoon tai vaihtoehtoisesti hyvin kalliiseen majoitukseen.

Varaan majoitukseni yleensä hotels.comin tai hostels.comin kautta. Olen miettinyt sitä mahdollisuutta, että menisin lomani aikana internetkahvilaan varaamaan majoituksen seuraavaan määränpäähäni. Kuitenkaan sopivia hotellivaihtoehtoja ei aina ole tarjolla, jos varauksen jättää viime tinkaan.

Vinkkejä?

3

274

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jklmnop

      Siirrä kysymyksesi Eurooppa -> Portugali palstalle. Siellä on eräs asiantuntija joka osaa auttaa! Ei vältt lue muita palstoja.

      • Lisboa

        Ok, kiitos. Aattelin kirjoittaa tänne, koska kysymykseni ei sinänsä koske vain Portugalia, vaan olen miettinyt asiaa muidenkin matkakohteiden kanssa.


      • Lisboa kirjoitti:

        Ok, kiitos. Aattelin kirjoittaa tänne, koska kysymykseni ei sinänsä koske vain Portugalia, vaan olen miettinyt asiaa muidenkin matkakohteiden kanssa.

        www.airbnb.fi/c/amatilainen no sitten tämä sinulle hyvä paikka liittyä , paljon erilaisia vaitoehtoja ympäri maailmaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      318
      2509
    2. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      27
      1604
    3. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1487
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      168
      1465
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      48
      987
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      263
      841
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      763
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      610
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      531
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      39
      531
    Aihe