Heippa! Elikkä, sairastuin paniikkihäiriöön puolisen vuotta sitten. Lääkkeinä Sepram 30mg ja Opamoxit tarvittaessa ahdistuneisuuteen. Ensimmäisen kohtauksen yhteydessä tuli kummallisen humalainen/poissaoleva olo, joka jatkunut tähän päivään saakka. Kuvailisin näitä näköhäiriöitä lähinnä aurallisen migreenin kaltaisiksi. Keskittymishäiriöitä oli alussa mutta helpottaneet. Nyt enää tuo sekava näköhäiriö häiritsee, valoherkkyyttä löytyy. Olo on niin uuvuttava kun ei tunnu helpottavan... onko muilla samanlaista? Ihan normaalia paniikkihäiriössä?
Paniikkihäiriö ja näköhäiriöt
5
208
Vastaukset
- sairas20
ihan normaalia tuo on minä myös tämän vuoden alussa sairastuin, lääkkeinä sepram myös 75mg ja rauhottavia käytin kerran mutta menin aivan tajukankaalle niistä.'
- Neitix
Mulla myös noita näköjuttuja ja kerroin niistä lääkärille. Sanoi ettei lääkkeistä johdu vaan ikänäköä! Olen 41 ja koskaan ennen ei ole näössä ollut vikaa! Siis itse epäilen kyllä et ainakin osasyyllinen on lääkkeet kun käytön aloittamisen jälkeen alkoi vaivaamaan. Olen nyt syönyt ciptraleksin reilu kolme viikkoa ja olo on yhä kamala ja pahoinvoiva ja vatsa täysin sekaisin joten mietin todella jatkaako ainakaan tätä lääkettä!
- näköhäröt
Mä olen sairastanut monta vuotta paniikkihäiriötä ja se on nyt pahentunut ja näköhäiriöitä on koko ajan.. ne korostuvat ulkona valossa..
- paniikkinen jellona
Mulla ei ole minkäälaista hoitoa käytössä.
Mutta sairastuin 2011 keväällä ja kohtaukset loppui itsestään syksyllä 2011.
Nyt kohtaukset ovat tulleet takaisin 2013 lokakuussa ja siitä asti kohtauksia on tullut tasaiseen tahtiin.
Näköharhat mulla on lähinnä sellaisia että tuntuu kuin katsoisin kaikkea ikään kuin lasin läpi ja samaten muiden äänet tulee jostain kaukaa ja tuntuu kuin en olisi tässä hetkessä. Välillä minulta menee myös muisti eli en muista kaikkea mitä on taphtunut ympärilläni tai minulle. Tuntuu siis kuin filmistä olisi leikattu yksi kohta pois.
Onko muilla vastaavia tuntemuksia ?- turhautunut1
Moikka taas! Ikä minulla tuskin on näön hämärtymiseen syynä, täytän vasta 22. Minulla myös noita "muistikatkoksia", saatan välillä unohtaa heti minulle puhutun asian, tuntuu kuin minusta olisi tullut ns. tyhmempi. Valossa minullakin silmät reagoivat herkemmin. Häiriön ensimmäisinä kuukausina pupillini olivat järkyttävän kokoiset, moni kysyikin että käytänkö huumeita. Lääkärin mielestä tämä täysin normaali reaktio silmissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501577
- 621532
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101108- 60911
- 49884
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41765Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86620Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118617Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32597- 38556