Viivasuora taajuusvaste ja vaihetoisto

mikä maksaa

Mikä siinä on ettei edes tähän päivään mennessä olla onnistuttu tekemåän ideaalista kaikutinta? Ei luulisi olevan ylivoimaista viisaille insinööreille!!

4

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wsup

      Kaiuttimia on varsin tasaisella vasteella yllinkyllin.

      Budjettihintaista huoneen muuttujien mukaan muovautuvaa akustointiratkaisua odotellessa :D

    • Hifisti

      Jokainen kaiutin on aina jonkinlainen kompromissi. Siihen vaikuttaa moni tekijä: tavoitehinta, materiaalikulut, jakosuotimen suunnittelu ja luonnollisesti myös kansallisiksi ymmärrettävät käsitykset hyvästä äänentoistosta (koulukuntakysymykset).

      Ihan jokaista mutkaa tai korostusta ei edes kannata oikaista. Hinta nousee kohtuuttomaksi, kun jakosuotimeen ryhdytään kolvaamaan rinnakkaisresonanssipiirejä. Osa virheistä häviää varmasti myös huonekorostuksiin. Riittävän hyviä kaiuttimia on runsaasti markkinoilla, joskin osa rakentaa itse (t: kaiutinprojekti parhaillaan käynnissä).

    • Vvviasuora aivokäyrä

      Kyllähän toistokäyrä saadaan melko suoraksi jos vaan siihen laitetaan rahaa riittävästi. Se on vaan niin turhaa, kun kenekään korvakaan ei kuule ääniä ideaalisen puhtaasti.

      Täydellisyyden tavoittelu on paha tauti, joka vaivaa monia hifistelijöitä.

    • IMHO

      Vähän vastaava juttu kuin objektiivien kohdalla. Kännykän kameran kuvanlaatu voi olla monelle arkikäyttöön aivan riittävä, mutta parhaat objektiivit ovat erittäin kalliita. Esim. Panavision ei myy arvokkaita objektiiveja (tai kameroitakaan) edes elokuvastudioille, vaan ne vuokrataan. Merkittäviä eroja kuitenkin huippuäänen ja -kuvan välillä on, että maallikkokin voi zoomailemalla erottaa hyvän kuvan huonosta, heikkotasoisella objektiivilla ei ole edes mahdollista ottaa teräviä still-kuvia kaukaa ja ammattilaiset oikeasti käyttävät kalleimpia kuvalaitteita, kun taas high-end äänentoisto on käsittääkseni enempi tosihifistelijäharrastajien ja kultakorvien juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      457
      3908
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1276
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe