Voisiko tällä alla olevalla xls-laskurilla laskea lto-koneen vuosihyötysuhteen? Ja jos voi, mitä tietoja pitäisi laittaa? Jos laskee tulovirran esim. 50% ja - poistovirran -60%, voiko näitä käyttää?
Olisko muita laskureita? Kiitos tiedoista.
LTO-laskin 2012 - Ympäristöministeriö xls laskuri
Olisko muita laskureita? Kiitos tiedoista.
LTO-laskin 2012 - Ympäristöministeriö xls laskuri
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voi sillä laskea, siihen se lienee tarkoitettukin. Eli kakkostaulukon arvot sisään keltaisiin ruutuihin, mutta eihän siihen mitään prosentteja laiteta vaan ilmavirtoja [m3/s].
Miks pitäis olla jokin muu laskuri?!
kiitos vastauksesta.
eli jos esim. tulovirta on 0.037 m3 ja poisto 0.043 m3....... paljonko saat hyötysuhteeksi..... onko koneella väliä ... vaikka jyväskylä olisi lähellä oleva laskentaa. katson saanko saman, olenko oikeilla jäljillä.
Onko konemerkillä väliä?
Kysyttiinhän siinä muitakin arvoja, ainakin hyötysuhdetta yhtäsuurilla ilmavirroilla ja jäätymissuojauksen aikainen jäteilman lämpötila tjsp.
Nuo arvot vaihtelevat eri koneilla, joten merkillä on todella väliä.
Kyseiset arvot löytyvät teknisistä esitteistä, jos löytyvät ...