maksuhäiriö????

hätääntynyt kummi

Sukulaistyttöni oli vuokraamassa pientä asuntoa, olisi saanut asunnon vuokralle, mutta luottotietojen tarkistuksessa kävi ilmi että ei onnistu, koska on maksuhäiriömerkintä! Tyttö väitti kivenkovaan minulle ettei ole tiennyt asiasta mitään, ei tietenkään olisi edes voinut/ yrittänyt siinä tapauksessa katsella uutta asuntoa!

Itselläni ei ole tietoa tästä, olen yrittänyt kummilastani auttaa tarvittaessa, mutta nyt en osaa auttaa. Onko mahdollista että ko.vanha lasku(yksi kappale!) on jotenkin jäänyt tytön tietämättä maksamatta ja aiheuttanut häiriömerkinnän? Eikö siitä tule ennen maksuhäiriömerkintää tietoa ko ihmiselle? Tyttö oli tosin opiskelun takia ulkomailla vaihdossa silloin kun lasku on jäänyt ilmeisesti maksamatta?? ja tietysti kasvaa korkoa koko ajan?,eikö sitä "karhuta"mitenkään välillä??

Kauanko tuollaisen laskun maksamisen jälkeen tieto siitä säilyy omatieto.fi tiedoissa?

5

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laskun on pitänyt olla luottosopimuksissa auki 60 vrk, että maksuhäiriömerkintä kirjattaisiin rekisteriin. Tavallisista ostolaskuista saa häiriömerkinnän vasta käräjäoikeuden päätöksellä. Molemmissa prosesseissa muistutus- ja perintäpostia lähetetään kuitenkin runsaasti ja olisi ihmeellistä, ettei niistä mikään olisi tavoittanut kummityttöäsi. Olisiko kyseessä sellainen lasku, johon tyttö on ilmoittanut laskutusosoitteeksi sähköpostin, jota harvoin käyttää?

      Korko juoksee tietenkin koko ajan ja perintäkulut voivat helposti kaksinkertaistaa laskun loppusumman. Maksuhäiriömerkinnän kesto riippuu sen laadusta, jotkut merkinnät pysyvät 4 vuotta, toiset poistetaan heti maksun jälkeen.

    • kxkxkx

      Ainoa litkä poistuu laksamalla on ump pitkäaikaisesta ulosotosta

    • Kyllä varmaan tietää mistä laskusta kysymys. Kannattaa lopettaa valehtelu.

    • saahan ne selville

      Eikös sieltä ulosotosta saa kirjallisen tositteen jossa näkyy kaikki velat? Jos kannat huolta käske tyttöä pyytämään kirjallinen selvitys ulosotosta ja omatietokannasta taitaa saada sivullinenkin pankkitunnuksilla jos tietää sos.turvatunnuksen..

      https://www.omatieto.fi/luottotiedot/Aloitus.jpf?raportti=1

    • tsem

      Minulla tuli maksuhäiriömerkintä vasta silloin kun alkoi postista tulemaan käräjäoikeuden kirjeitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      92
      2205
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      154
      1820
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      173
      1343
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      233
      826
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      764
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      749
    7. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      741
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      623
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      597
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      591
    Aihe