Nyt kun talvi on takana ja uusi edessä niin miten vietitte talvilomianne kotimaassa?
Kun valitsitte käyntikohteita niin oliko Kemin lumilinna yhtenä vaihtoehtona?Jos oli
niin mitä mieltä olitte kohteesta? Pidittekö? Yövyittekö? Suositteletteko kavereille?
Tuletteko toistekin? Oliko kohde ennakkomainonnan mukainen ja tasoinen?
Oliko tungos linnan sisällä häiritsevää? Kertokaa mitä muuta mielestänne nega-
tiivista tai positiivista havaitsitte tai tunsitte.
Kemin Lumilinna,matkailijan mielipide
14
3318
Vastaukset
- Lapin lumo
Käytiin Lapin lomakierros kevätkorvalla. Saariselällä, Rovaniemen lumihotelilla ja myös Ruotsin Jukkasjärvellä. Näissä kaikissa oli kova tohina, ulkomaalaisia liikkeellä. Kivoja paikkoja. Tullessa oli myös tarkoitus käydä Kemin linnassa, mutta siellä ei ollut juuri ketään , paikka näytti ränsistyneeltä ja miehet kaivoivat vesirännejä maahan. Eipä voi kommentoida enempää. Voishan tuollakin käydä toiste.
- Ohi meni
Yrittää elää vanhalla maineella. Huono sijainti kaupungissa, joka huokuu tyhjyyttä. Linnan ympäristö ei houkuta. Paljon siistimpiä lumirakennelmia etenpänä Lapissa eksoottisemmissa maisemissa, jossa on myös paljon muuta oheistoimintaa.
- Helmikuussa loma
Kun Kemin lumilinnalla on juhlavuosi niin onko suunnitelmissa käydä tutustumassa juhlaluomukseen?Onko kokemuksia aiemmista linnoista? Meidän perheellä on yöpyminen linnan lumihotellissa suunnitelmissa mukana.
- Jääuni
http://www.arcticsnowhotel.fi/fi/
Menkää mieluiten tuonne tai Jukkasjärven jäähotelliin aivan ympäristöllisistäkin syistä.- Nhcnzj
Joo.Kemin lumilinna taas rapistuu kun on lauhaa.Mainostavat jotain olokoloja joista voi tähyillä revontulia. Onkohan niitä joku joskus kemissä nähnyt? Mernrantaa jossa useimmiten pilvistä tai utuista. Käpyinen nähtävyys.
- vakiokohde
Kemin lumilinnassa tulee pistäydyttyä Lappiin mennessä tai sieltä palatessa. Rakennelmana aina mielenkiintoinen. Ilman sitä tuskin tulisi käytyä Kemin keskustassa, jossa on muutakin nähtävää.
- Höpö höpö
Mitä nähtävää ? Linnamaisuudesta ei voi puhuakaan. Missä ne prosuurissa näkyvät tornit ? Samaan muottiin joka vuosi, sisus vähän muuttu. Suuri pettymys ja missä väki etenkin arkipäivisin ?
- Leviltä tulossa
Käväisin paikanpäällä katsomassa. Linna(?), tai paremminkin sen teko on pahasti kesken lauhojen säiden takia. Avajaiset ovat kuitenkin parin viikon kuluttua. Vaikka on linnan juhlavuosi niin samoilla muoteillahan tuota tehdään kuin ennenkin. Joten linnamaisuutta ei tullene nytkään.
- 90.000
vietin levillä lumillina ei kiinosta pätkääkään valehtelioitten linna kävijä määrä joka vuosi valehellaan ei uskalleta julkasta lipputuloja koskaan ja jos nuin kannattava on miksi kaupunki joka vuosi syytää rahaa mut vanhus hoitoon ei löydy vanhuksia makaa vuode osastolla turhaan mut kun muuta paikkaa ei ole.
- eihöynätetty
http://keskustelu.suomi24.fi/t/12123637/lumilinna-pajarinrantaan
Uskottavuus mennyt vuosikausia sitten.
- Netekisentaas
Uusi lumilinna taasa avattu! Käykää katsomassa mutta varautukaa tungokseen! Linnassa sanotaan käyvän jopa 100 000 vierailijaa kaudessa. Kertokaa sitten montako näitte....
- missäruuhkat
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14110789/kemin-matkaily-oyn-tiedotuspolitiikka
Suuret on puulaakilla puheet, mutta entä tosiasiat ?
- ALERT
Raju video paljastaa:
https://www.youtube.com/watch?v=76G2yJ65Zig- pikavippikemi
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14110872/kemin-matkailu-oy-tiedotuspolitiikka
Tätähän se kunnallispolitiikkovetoisen yrityksen touhu on. Outoa, että muualle Lappiin tehdään suuria investointeja yksityisellä rahalla. Kemi ei vaan luovu "kultakimpaleestaan". Toisaalta kuka sen haluaisi ostaakaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2355416Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki843464PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1233251Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423053Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne722929Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv922748Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest152435Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032297- 1691818
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91420