Inksan grilli.

Mitä tapahtui

Joskus Inkeroisissa oli grilli nimeltä Herkkules. Aivan nimensä veroinen.
Nyt kävin grillillä parisen kertaa ihan äskettäin ja ihmettelin annoksia. Erittäin kalliita pieneen kokoonsa nähden. Maku ja koostumus tympeä. Palvelukin oli muuttunut kireäksi, hitaammaksi.
Ajatelin, että jospa siellä oli huono päivä, mutta huomasin sitten, että grillin nimi oli ainakin muuttunut, ilmeisesti myös omistaja.
Voi harmi. Keljuttaa uuden yrittäjän puolesta.
Eikö entinen omistaja jättänyt mitään know how:ta uusille yrittäjille?
Hauskasti kirjoitettu ruokalista oli pysynyt samana mutta annokset ei.

28

9521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei helppo asia

      Palveluammatti on luonnekysymys. Samoin kokin touhut, siinä on oltava sielu mukana että annokset maistuu. Keittokirjassa vain osviittaa asialle.

    • luksul oli ruokaa

      nykyään paskaa ruokaa liian kovalla hinnalla.

    • antti penaali

      kalle ja nalle vois vaikka paskoo alle ja laittaa lapun luukkulle. pienet annokset ja hinnat tapissa. aasiakaspalvelu melko tökeröä ja ylimielistä.

    • Inxalainen

      Entisen Luksun/Herkkulesin omistaja vaihtunut viimeaikoina jo parikertaa. Mistäpä nykyisin saa kioski annoksia edullisesti? Herkkulesin omistaja pitää nykyisin kioskia Porvoossa.

    • nipalle

      Ite ajelen ennemmin Nipalle, saa rahalle vastinetta, eikä hinnat oo pilvissä kuten inksassa....

      • Etsin toisen

        Juu ,en suosittele. Tupakalle maistuvat lihapiirakat jos on hyviä niin sitte.
        Mutta kyllä on nykyään surkea paikka tuokin.


    • sohvaperuna.

      Inksasta en tiedä mutta nipa on kyllä ainoa grilli kouvolassa jossa rahalle saa vastinetta tosiaankin, ainahan tietysti kaikki toivoisi että vielä enemmän tippuisi hinnat mutta yrittäjän on pärjättävä, ei ne niitä taivaalta poimi niitä ruokia vaan ne tilataan ja jotta homma pyörisi on saatava jotain käteenkin siitä.
      makkaraperuna annokset ovat just kohdallaan, riittää tarpeeksi syötävää muutamalla eurolla, kyllä tulee maha täyteen.

      en minä parempaa paikkaa tiedä täältäpäin. mielestäni muut on kalliimpia.
      aikoinaan oli penan grilli kiisukoskella ja sieltä sai välillä kylmät nakit piirakan väliin, jos ilme ei sinä päivänä miellyttänyt.

      jossain päin lahtea on grilli josta saa takaovelta p*rsettäkin. hehhehhehheh!!

      • mitäs vois tehhä

        Olen ap
        En näköjään ole ainoa Inksan Grillin arvostelija.
        Tiedän ja ymmärrän että yrittäjän pitää saada kohtuullinen korvaus(hinta) myymästään ruoka-annoksesta.
        Ruoan raaka-aineiden hinta on noussut myös sekä työntekijöiden palkat jne.
        Hyvä grilliruoka ei välttämättä tarkoita halpaa hinnaltaan, 5 eurolla ei kannata myydä isoa automiehen annosta. kokista.
        MUTTA ! Jos vertaillaan pikaruokapaikkoja keskenään...palvelua, nopeutta, annoskokoa ja käypää hintaa. En tiedä onko Inksassa tai lähellä kilpailijaa?
        Ja todella motarin varrella lähellä Porvoota on se Herkkules, on tullut monta kertaa mentyä ohi, mutta nyt taidan pysähtyä.
        Ja missä on tämä Nipan grilli, pitääpä kokeilla.
        Vielä: miten saisi tämän viestin perille nykyisille Inksan Grillin yrittäjille`?
        En ilkee mennä sinne tämän läppärin kanssa että kattokaa.
        Toivon ihan oikeasti menestystä mutta mitä teen? Kirjoitanko kirjeen, että yksi monien puolesta..


    • nakkipiirakka

      Tulipa käytyä,, En ehkä mene uudestaan,,

      • EiMinuaPannaHalvalla

        Eilen ILLALLA suljettuna. Taitaa toiminta jo vihdoin loppunut Tökeröys palkitaan monesti konkurssilla.


    • Ex-ankkalinnalainen

      Tämä kyseinen grilli on kyllä aina ollut tunnettu enemmän tai vähemmän, sanotaanko, "eleettömästä" asiakaspalvelusta. Sellaista se oli jo grillin ollessa Lukanderin grilli ja sitten Herkkules. Ruoka oli silloin kyllä oikein hyvää. Nykytilasta en tiedä sen enempää, mutta ihan ok annos oli kun joskus talvella makkaraperunoita sieltä ostin.

    • hyi hemmetti

      Tuli tossa keväällä käytyä herkkuleksessa porvoossa, kun tuli hesassa käytyä ja voin sanoa että ohi aion ajaa mennen tullen jatkossa. Ei se palvelu sieläkään hienoa ollut ja en saanu sellaista annosta kun jarmo teki inksassa aikoinaan.

      • TuuTakas

        Elä? Itekin muistelen tuota Jarmo-nimistä reipasta yrittäjää Inkeroisissa ja siinä moottoritien varressa olevassa Herkkuleksessa.
        Onko tämä yrittäjä sitten heittänyt homman?
        No, eipä sitten tarvihe pysähtyä enää siinäkään.
        Keljuttaa, kun joku polkaisee pystyyn jonkun tosi hyvän grilli-ketjun, niin jatkajilla ei piisaa sit kuitenkaan kykyä jatkaa samoilla linjoilla.
        Mutta jos se grilli-Jarmo sattuis tämän lukemaan, niin terveisiä! Me asiakkaat kyllä maksamme mielellämme ihan oiki hinnan, jos vaan tekisit meille niitä herkullisia annoksia!


    • sikahamppari

      montaa oikeasti hyvää grilliä ei enää kouvolan alueelta löydy. niitä on joitain, mutta tämä ei kuulu niiden joukkoon.

    • Kouvolalainen

      Mitähän tämä asia tekee Kouvola palstalla?

    • niinpäniin

      No samaa saatanan kouvolaa tässä nykyään taidetaan olla....????

    • porilainen kaikilla

      Jarmo oli kyllä mukava mies. Teki makkaraperunoita kutsumuksenaan iloisena hymyillen. Käytiin 3 viikkoa sitten inksan grillillä. Kolme henkeä niin ruokien hinta oli melkein kuin ois rossossa syönyt. On hinnat vähän karanneet? Eipä siinä mitään jos asiakkaita silti riittää. Bisnestähän se on, pitää elää jos omistajana grillissä olet. Hintojen kipuraja kun ylittyy niin konkurssihan siitä tulee.

      Täytyy kyllä todeta että ei se moottoritien herkkules ole kyllä inksan herkkuleksen veroinen ollut koskaan. Pelkästään ne haisevat rekkakuskit idästä pilaa tunnelman ja tuokien taso ei oo kummoinen. Epäsiisti paikka olemukseltaan ja töykeät myyjät. Monesti se vaan on niin että töykeä myyjä johtuu hankalasta asiakkaasta...

    • vanhakantaasiakas

      Täytyy nyt Jarmon perään haikaileville kertoa, että Jarmo edelleen omistaa kiinteistön ja Jarmon älyttömien vuokrien takia hinnat vastaavat rossoa.

    • mikäavuksi?

      Inksan keskustiellä kerrostaloissa havaittu piereskelevä postinjakaja! Kuka tämä mies on?! Aina lehden tipautettuaan luukusta sisään pieraisee ja herättää koirani ja perheeni. Tuttaviltani kuullut myös samaa.

      • taatusti natsaa

        Tarjoa ko.postinjakajalle ruuat kaikilla maustilla siinä läheisessä grillissä niin kaveri ei sen jälkeen uskalla pierrä kuin posliinia vasten ja jos ei toimi niin kokeile koiralle samaa


    • kaikkea on nähty

      Joku osaa bisneksen teon useammat ei.

      Sippolaankin avattiin aikoinaan suurella mainosryminällä Neuvola niminen kapakka. Oli oikein arinauuni pitsoja varten. Menin ostaa sieltä 2 pitsaa mukaan 3 täytteellä. Kotona avasin pakkaukset ja pitsoista löytyi ketsuppipohjan lisäksi yksi täyte ja maistuivat syömäkelvottomalta.
      Käskivät vielä ottaa kahvia odotellessa, tosin kahvipannu ei ollut edes päällä , vanhaa kylmää kahvia.

      Yrittäjä oli hankinut henkilökunnalle komiat mainospaidat ja maasturin pihaan.
      Ei ollut pitkä tarina se yritysresepti. Kaatoi toisenkin juottolan ja nyt ovat Sippolssa raitiita!

      Pitäisi hallita edes se yritysosaaminen! Vai onko kyseessä tukiaisten käytön osaaminen?

      • jätkän huone

        Joku on ap, mie olen pa. Mie haen ruisleipäpalapakkauksen joka halvemmalla. myy. Yllytyshullu kun olen. laitan päälle kasvislevitettä, halpaa juustoa ja lauantamakkararaa
        Lämmintä ruokaa voi tehä enemmän, jäähdyttää se ja laitta jääkaappiin. Kun jossain pitää asuukin, niin siellä nokkii eikä burkeripaikoissa.


    • InksanKuningas

      Todella ylimielinen omistaja sanoi minulle että en tee ruokaa sinulle kun haluat kaikilla mausteilla ja vielä kuittaili minulle että tyttöystäväni on ruma porsas??? Valoja päälle perkele!!!!

      • EnKatselisiRumaa

        No onko se muijasi ruma? Oletko ajatellut vaihtaa sen näköiseen ettei muut vittuilisi?


      • ToinenKertaLiikaa

        Euroopan luulee omistavansa. Markkinat hoitaa tuon porukan kilometritehtaalle Siellä voi Yksimielisenä törkeyksiä jakaa ple


      • Anonyymi
        ToinenKertaLiikaa kirjoitti:

        Euroopan luulee omistavansa. Markkinat hoitaa tuon porukan kilometritehtaalle Siellä voi Yksimielisenä törkeyksiä jakaa ple

        Miksi grillin piha tyhjä? Missä asiakkaat?
        Ps. Ei kauaa mene kun on lappu luukulla, jaloilla ääneståneet..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi grillin piha tyhjä? Missä asiakkaat?
        Ps. Ei kauaa mene kun on lappu luukulla, jaloilla ääneståneet..

        Miksi muuten nakkikioskia pitää kutsua grilliksi?


    • Anonyymi

      Hyvä grilli on ja mukava uusi omistaja.
      Suositukset purha-piirakalle ja Inksanpannulle 👍

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      68
      5782
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      227
      4483
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2478
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2416
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      11
      1373
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      70
      1298
    7. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      128
      1276
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1141
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1116
    10. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      91
      1086
    Aihe