Seksitön parisuhde, itseinho

Joo joopa

Itseinho omaa muuttuvaa kehoa kohtaan tai muu oma häpeän kokemus/tunne voivat olla syitä siihen, miksi ei kykene nauttimaan itsestään toisen kanssa. Nykyinen seksuaalisuuteen viittaava kuvakerronta mainoksissa ja elokuvissa nostaa esille vain tietyn tyyppisiä ihmisiä ja vartalotyyppejä.

Ja jos nyt joku alkaa nitisemään siellä kuntoilusta, niin ihmisen vanheneminen tuo kehoon aina muutoksia plus oma korvien välikin tai 'minäkuva' siellä vaikuttaa asiaan. Jos muu ei auta, sitokaa vaikka silmät tai tehkää sitä pimeässä huoneessa.

3

556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väittäjähemmo

      Seksistä pidättäytyminen vähentää seksihaluja pitkällä tähtäimellä. Usein tapahtuva seksin harrastaminen aktivoi haluja, jos itse saavuttaa nautinnon. Myös seksin harrastaminen usein tekee minäkuvasta positiivisemman "minä kelpaan ja minusta voi nauttia", riippumatta aiemmasta minäkuvasta tai vanhenemisesta. Tämä on faktaa. Muu on vaan turhaa lätinää. Kokeile vaikka itse ja totea väitteeni olevan oikeassa!

    • 19+10

      Jaa meillä taas vaimo pihtaa, jo kolmatta vuotta. Aina on päänsärkyä tai sitten on juuri laitettu vartalovoidetta niin ettei voi koskea ettei tahriinnu.

      • nbvfe

        Tjaa. En enää jaksa välittää miehestäni, kun ei Kai ainakaan halua.
        .
        Mä muuten mietin joskus näiden palstojen sisältöä itse joskus tulee kirjotettua, että kun ei ketään ole.no ei ole kun sen hetkinen rakas ei välitä. Eihän sitä jokaisen kanssa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5287
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      81
      3084
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      310
      1676
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1244
    5. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1227
    6. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1134
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1116
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1105
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      171
      1084
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      954
    Aihe