Mikä näistä?

Harkitseva autoilija

Olen harkinnut ostavani Volvo V70:n, Audi A6:n tai Bmw 5-sarjalaisen. Vaatimuksina on iso dieselmoottori ja automaattivaihteet. Olen tässä miettinyt pääni puhki, että minkä näistä ottaisi? Autot saisivat olla vuosimalleiltaan 2006-2009. Olen kuullut paljon juttua, että Volvon Geartronic-vaihteisto ei kestäisi paljoa kilometrejä sekä Volvo olisi edelleen traktorimainen ajettava. Pitäneekö paikkansa? Ja kriteereinä tulevalle autolleni asetan hyvät ajo-ominaisuudet, turvallisuuden, luotettavuuden ja tyylikkyyden.

Ps. Toivon keskustelua todellisilta omistajilta perustuen kokemuksiin, kiitos.

13

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akhfdööwee

      A6 ajo-ominaisuudet. Lue testit ja toteat että se ei ole vaihtoehto. Jopa volvo on parempi.

      BMW on noista se valinta, paitsi jos olet rehupuntti, sikaniska, kaurahattu niin sitten pohjoismaisen nopein traktori ilman nostolaitteita.

      • Harkitseva autoilija

        No minun mielestä Bmw:n ja Volvon ajo-ominaisuudet ovat yhtä hyvät. Ainoana erotuksena Bemarin takavetoisuus. Että näin... Kun vertaillen V70 ja Bmw 5-sarjan touring malleja.

        Kommentistasi päätellen olet taas joku amis. Onhan sulla aikaa toki kirjoitella nyt tänne Suomi24:een, koska etkös ole kesälomilla ja palaat taas elokuussa takaisin amatsuun asenteleen pakoputkia autoasentajalinjalle... No eikö kesätöitä ole löytynyt? No leukojen lonksuttamisella ei paljon ole merkitystä, kun töitä pitäisi tehdä...


    • Näin minä!

      Koeajoin Audin A6-mallin mutta Volvo V70-mallin ostin. Volvo oli aivan selkeästi parempi ja täsmällisempi ajettava. Talvikelillä Volvon ylivoimaisuus vaan korostuu.

      Moottorina on D5 ja se on minusta mainio moottori, erittäin taloudellinen ja hyvin kiihtyvä laite.

      Ajoin myös MB E-mallin mutta se ei minusta pärjännyt Audillekaan ajettavuudessa.

      • PMV22

        Muista tarkkailla laturia ja ilmastoinnin kompuraa. D5 Volvossa tuppaa rikkomaan koko koneen, jos et ole korvat höröllä kuuntelemassa Belarusin käyntiääniä. PS. Siksikö Volvo-kuskeilla on hörökorvat?


    • Harkitseva autoilija

      Ostin kummiskii vw polo automatti bensa kone 75 hv vuosimalli 97 1.6l

      • Harkitseva autoilija

        Nyt joku trolli ottanut minun rekisteröimättömän nickin käyttöönsä. Eli tuo kirjoitus ei ole minun...


      • Jep jep
        Harkitseva autoilija kirjoitti:

        Nyt joku trolli ottanut minun rekisteröimättömän nickin käyttöönsä. Eli tuo kirjoitus ei ole minun...

        Kuule. Sen varmasti jokainen ymmärsi. Hyvää auton valintaa...


    • JEP JEP

      mulla on nissan micra 1.0l kone

      57 hv

      40kW

      0-100 15s


      kuka lähtee viivoille jäätte haisee aika helpostikii mulle vaikka teillä ois turbo auto

      kuka lähtee ??

    • Volovo77

      Aika vaikea rasti kieltämättä. Saakos noista kaikista nelikkoa? Sehän tasoittaisi tilannetta. Jos se kuitenkin unohdetaan niin volvoon itse kallistuisin, oli aikoinaan s80 vm07 ja oli hyvä auto ajaa myös talvella ja webasto vielä vakiona niin oli hyvä. Bemari myös hyvä ja varmasti hyvä ajaa. Audin pudottaisin pois ehkä siks, että tuo wagn tekniikka ei ole vakuuttanut ainakaan omalla kohdallani. Ite ottaisin v70 d5 awd xc.

      • TonyU

        Ite ottaisin v70 d5 awd xc. = varma harmi!


    • jotai sellas

      volvo s60 R AWD ois aika hyvä

    • BMW runflateilla

      on oikein vinkeä ohjastettava uraisilla teillä. Pysyy valveilla ihan ilman kuljettajan vireystilan hälytintäkin.

    • jotai sellas

      Volvo soveltuu hyvin peltotöihin heheheeheeheh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      88
      1914
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      166
      1395
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      71
      1192
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      66
      1037
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      84
      987
    6. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      897
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    8. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      197
      867
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      50
      860
    10. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      846
    Aihe