Kovasti yritetään vaientaa tuolla Porin suunnalla keskustelua vaalipiirijaon muutoksesta - keskustellaan vain maakunnan edun turvaamisesta mutta voiko maakunnan edun turvaaminen tarkoittaa demokratiavinoutumasta kiinnipitämistä kuin pyhäinjäänteen sirusta. Cronhnbergin taudin oireyhtymään kuuluu, että äänikynnys pienpuolueille kuten vihreille ja kristillisdemokraateille on niin suuri, että käytännössä eniten ääniä saanut ehdokas voi jäädä ulkopuolelle eduskunnan.
Samaan aikaan Uudenmaan vaalipiiri on syytä jakaa "maalaiskunnan" ja kaupunkiseudun kesken, jotta saadaan edustajia,jotka todella edustavat aidosti aluettaan.
Pelin politiikka ja nurkkakuntainen edunajaminen ovat toistaiseksi vieneet voiton mutta viimeksi tänään tuli kehotus Suomelle EU.sta hoitaa julkisen puolen rakenneuudistukset eteenpäin, jotta ei olla Etelä-Euroopan maitten tilanteessa tulevaisuudessa. Kreikasta voi ainakin oppia sen ettei pimittämällä ja väihkimällä voi saavuttaa kuin suuremman onnettomuuden.
Satakunta voidaan taas jakaa Pirkanmaan ja Varsinais-Suomen kesken niin että Pohjois-Satakunta menee Pirkanmaalle ja muu Satakunta Varsinais-Suomeen heimorajojen mukaisesti ja kartankin mukaan järkevästi (palvelurakenteet vs. etäisyydet). Toisaalta satakuntalaisin ratkaisu on yhditää Pirkanmaa ja Satakunta kokonaan, jolloin muodostuu 1400-luvun lopulla perustettu Vanha-Satakunta, pääpaikkanaan Tampere.. Ensin mainittu lienee järkevämpi Sote palvelujen järjestämisen kannalta.
Pirkanmaan etu ja vaalipiirijako - Crohnbergin oireyhtymä
Kankoompeeleinen
1
97
Vastaukset
- zzzzzzzzz
Lavia meni jo Poriin.. Pirkanmaan edunvalvonnan aika menee ohi. On sitä elämää Tampereenkin ulkopuolella
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1926756- 1561965
- 1131658
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️531169Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢421051Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991015Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6947Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan249918- 41889