Mitä Seppo Kääriäinen sanoikaan? :)

14.12.2002 YLEn Lauantaiseura: Seppo Kääriäinen: ”Kepu on maanviljelijäväestön luokkapuolue.”
1116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Lipposen lausunto raiskatuista suututtaa

Sdp:n puheenjohtaja Paavo Lipposen toissapäivänä Helsingin Sanomissa julkaistu lausunto on nostattanut niskavillat pystyyn niin eduskunnassa kuin naisjärjestöissäkin.

Helsinki on erittäin turvallinen - ei tietenkään tarvitse mennä tyrkyttämään itseään pimeällä johonkin pusikoihin, Lipponen totesi HS:lle.

- Lievästi sanoen järkyttävä ja huolestuttava lapsus Lipposelta, jos ei freudilainen. Tuo on juuri sitä argumentointia, millä raiskaajat perustelevat tekoaan oikeudessa, muun muassa kansanedustaja Jyrki Kasvi (vihr) paheksuu.

Unioni Naisasialiiton puheenjohtajan Katju Arossa lausunto herättää ihmetystä ylipäätään, mutta erityisesti nyt, kun Helsingissä on hiljattain kirjattu useita puistoissa tapahtuneita raiskauksia. Esimerkiksi elokuussa raiskaaja iski kolmessa helsinkiläispuistossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Otsikossa kaikki kirjoitti:

14.12.2002 YLEn Lauantaiseura: Seppo Kääriäinen: ”Kepu on maanviljelijäväestön luokkapuolue.”

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu