nyt olis helbillä mahis mennä tukilakkoon kun ahtaajat meni lakkoon,näyttäkää akt voimaa nyt kun siihen on mahis...vai onks se akt sittenkään niin vahva..
lakkoon
qwwddd
11180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Joo. Mun kusiruutta jo täynnä ei muuta kuin ruutta hommiin.
Kyllä liitto kohta huutaa apuun rekka ja bussikuskit.
Tuolla oli aika hyvä kirjoitus liiton toiminnasta
http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1288699645975.html#comments-anchor
Ahtaajat ovat aina etusijalla muu porukka saa mitä saa, normaalisti luun käteen...
Ei paljoa sympatiapisteitä ahtaajille heru
Holtitonta touhua koko tämä helvetin lakko!
uhkauksista pitää tehdä rikosilmoitus poliisille, miksikö helvetissä koko maa pitää panna sekas? sitä mä en tajua...
miksi nää pomot ei os voineet järjestää nyrkki tappelu keskenään?
Jos toi ryssä käyttää itseään niin röyhkeästi ei muuta kuin mukiloimaan siitä porukalla niin että joutuis pariks kuukaudeks tehoosastolle.
Näinhän asiat hoidetaan venäjänmaalla..
perskule, kun tehhän pisnes näiden idiootien kanssa täyttyyhän oppia heidän keinot!
Turpiin ja kovaa, suomen maaperällä tuo paska ei uhkailee ketään.
Ei tuosta pikku jutusta tartte lakkoilla...
Ahtaajat pitää irroittaa AKT.n yhteydestä, sillä moiset ahtaajien toistuvat vastuuttomat mielenilmaisut ovat koko suomelle ja sen elinkelpoisuudelle tehtyjä epäoikeutettuja tekoja. Normaalin asianmukaisesti perustellun työtaistelun vielä käsittää, mutta lakko jossa työantajapuoli ei ole missään koheesiossa on sekä moraalisesti, että yhteiskunnallisesti teko, jota ei pidä anteeksi antaa. Tuollaiset mihinkään pohjaavat mielenilmaisut kun sekä kyseenalaistaa koko logistiikkaan pohjaavan ja siitä elantonsa saavan työntekijä puolen, että antaa ulkomaille sellaisen singnaalin, ettei suomalaiseen satamaan kannata luottaa. Se myös murentaa yhteiskuntarauhaa ajatellen eri neuvottelutasoja, kun lähdetään samaan pöytään jossa mietitään ja ratkotaan tupo asioita.
kerroppa sitten että mihin koko AKT:ä sitten tarvitsisi? pääasiallinen tarkoitus on ajaa ahtaajien asiaa ja etuja.
Mitä se käkkärä hourii, liittoon kuulumaton rikkuri, koita pysyä lestissäsi.
Sitä voi jokainen miettiä miksi ahtaajilla on edut kuten ovat. Oisko juuri siinä syy että liiton homma toimii siellä ja kaikki kuuluu siihen, toisin kuin bussikuskeilla joilla työehdot naurettavat ja ollaan tyytyväisiä kun liksa nousee 10senttiä vuodessa.
Jos ahtaajat olisi yhtä munattomia kuin bussikuskit niin liksa putoisi puolella, fakta.
Ja jos ny lakoista puhutaan niin ahtaajat olleet monesti tukilakossa autonkuljettajien takia, ja tukilakko aina kelvannut. Paitsi rikkureille kuten tämä tännekin kirjoittava idiootti.
Lisättäköön vielä että satamassa rikkurit saaneet aina kenkää, riittää jopa että kuuluu väärään liittoon niin työt oli siinä. Niin se homma toimii ja edut pysyy.
Paitsi kenkää , ovat rikkurit saaneet rikkurikasteen ruiskupartiomme toimesta . Hankalimmat tapaukset ovat saaneet tuntea myöskin tärpätin kirvelyn haarovälissään. Nythän oli niin lyhyestä lakosta kysymys ja osallistumisprosentti täydet sata , jotta ei tarvittu säiliöautoa startata tälläkertaa eikä säiliöitä täyttää.
Näin ollen sain olla kotona katselemassa alastomien satamajätkien valokuvia ja tumputtamassa niille koko illan.
Nyt kirvelee kun vetelin niin huolella.
Vale Taavetti. Minä ole oikea Taavettti. Olen alkuperäinen Taavetti. Minua Taavettia ei saa matkia tai minä suutun ja rikon kaikki leluni. Mistä toi vale Taavetti tiesi, mitä tein eilen illalla??
AKT on keskittynyt ambomaiden bussikuskien työolojen parantamiseen. Kotimaiset on unohdettu koska 12 tunnin työpäivät vajaan tunnin ruokatauolla ilman muita taukoja tuntuu olevan AKT:lle sivistysmaan bussikuskille tarpeeksi hyvä saatu etuus.