alkoholi ja epilepsia

liinu

moro

kertokaa kokemuksianne alkoholi ja epilepsia

5

1069

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hugo

      ... jatkan sen jälkeen kertomusta. Luulen, että monella on paljon kerrottavaa ja esim. täsmentämällä kysymystäsi, voisin kertoa tarkastikin. Alkoholi ja epilepsia on niin laaja aihe, että siitä voisi kirjoittaa romaanin, jos ei olisi absolutisti:).

      • liinu

        siis voiko juoda ittensä humalaan kun on epilepsia.tiedän että se altistaa kohtaukselle mutta johtuuko se alkoholista vai väsymyksestä?


      • Hugo
        liinu kirjoitti:

        siis voiko juoda ittensä humalaan kun on epilepsia.tiedän että se altistaa kohtaukselle mutta johtuuko se alkoholista vai väsymyksestä?

        Ainakin yleensä krapula on laukaiseva tekijä. Itse en ainakaan väsy humalassa. Lienee kuitenkin yksilöllistä. Krapula on se vaihe, jossa kohtaus tulee aika varmasti, jos juo. Siksi itse kannatan absolutismia ja arvostan sitä... tuskin alkoholi muutenkaan kenellekään on hyvästä. Terveitä kavereitani roikkuu alkoholismin partaalla ja eihän sellaista ole kiva katsoa. - Toivottavasti vastasin edes epäsuoraan kysymykseesi.


      • nipsu
        liinu kirjoitti:

        siis voiko juoda ittensä humalaan kun on epilepsia.tiedän että se altistaa kohtaukselle mutta johtuuko se alkoholista vai väsymyksestä?

        Paha on juoda itseänsä kovinkaan paljon känniin, kun itselleni tulee usein jo sitä ennen sen verran huono olo, että laatta lentää. Että kokeilemalla löydät omat rajasi.

        Mutta lähinnä se on väsymys, joka altistaa kohtauksille, joten pitää huolehtia biletyksen jälkeen unesta, sekä lisäksi se, että ihmiset voivat krapuloissaan unohdella lääkkeiden ottamiset.


      • ameeba
        liinu kirjoitti:

        siis voiko juoda ittensä humalaan kun on epilepsia.tiedän että se altistaa kohtaukselle mutta johtuuko se alkoholista vai väsymyksestä?

        Pakko kertoa yksi negatiivinen tähän väliin:

        Itselläni ei vuosikausiin ollut suuremmin ongelmia. Dokasin ihan terveen suomalaisesti itseni välillä siihen kuntoon, että aamulla piti miettiä, mitä tapahtui.

        Eräänä kauniina toukokuisena yönä kilisteltyäni sivistyneesti sain kuitenkin 7-minuuttisen toonis-kloonisen kohtauksen ja klassisen ambulanssikyydin sairaalaan. Siihen loppui ainakin toistaiseksi alkoholin käyttö omalta osaltani.

        Yllättäen kuskin elämäkin voi olla ihan ok (tosin ilman korttia...).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7907
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      451
      2190
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      2092
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1668
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1224
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1205
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1075
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      829
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      724
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      715
    Aihe