Haglund näyttelee sinivalkoista!

Puolustusministeri on pariinkin otteeseen sanonut, että Suomen ei välttämättä(?) tarvitse ostaa Ruotsin Jas-hävittäjäkoneita, jos parempia saa yhtä halvalla.

Mistäs nyt tuulee?! Carl hyvin tietää, että Jas OVAT halvempia kuin paremmat kilpailijansa. Eli hän on vain liputtavinaan muidenkin vaihtoehtojen puolesta.

Kyse on tarkkaan laskelmoidusta taktiikasta, jolla RKP-johtaja esiintyy muka puolueettomana Ruotsin suhteen.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Uutiskommentoinneissa nettisvekot kiiruhtavat kehumaan Haglundin puolueettomuutta ja maltillisuutta Ruotsin suhteen. Ja valtamedian toimittajat eivät muka näe juonen taakse. Naurettava farssi!

Äänestä

Haglund virkansa puolesta VARMASTI tietää, että Jas-koneet ovat halvempia kuin kilpailijansa. Syynä on niiden vanhentuneisuus ja se, että Ruotsi myy niitä paniikissa ale-hintaan.

Miksi sitten Calle käyttää jos-sanaa?! Ja miksi hänen ainoa kriteerinsä on hinta?

Katsokaas tuolla lausahduksella Calle esittää puolueetonta ja samalla käytännössä kannattaa vain Jas-koneiden ostoa!

Tyypillistä surukieroilua, jota kukaan ei ole huomaavinaan.

Äänestä

Eihän hinta voi olla ainoa tai mikään kriteeri! Ihan turha on ostaa halpoja romuja, joilla ei sitten tositilanteessa mitään tee.

Mieluummin ostetaan 40 kunnollista konetta, kun 60 huonoa konetta. Tämä on itsestäänselvyys kaikille armeijan käynneille tai jotka ymmärtävät jotain sotilasasioista.

Luistelija-Calle ei luonnollisestikaan mitään sotilasasioista ymmärrä.

Äänestä

Suomalainen näyttelee sinivalkoista?!
Voi tätä älykääpiöiden logiikkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Calle. kirjoitti:

Puolustusministeri on pariinkin otteeseen sanonut, että Suomen ei välttämättä(?) tarvitse ostaa Ruotsin Jas-hävittäjäkoneita, jos parempia saa yhtä halvalla.

Mistäs nyt tuulee?! Carl hyvin tietää, että Jas OVAT halvempia kuin paremmat kilpailijansa. Eli hän on vain liputtavinaan muidenkin vaihtoehtojen puolesta.

Kyse on tarkkaan laskelmoidusta taktiikasta, jolla RKP-johtaja esiintyy muka puolueettomana Ruotsin suhteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu