Permolla ja Svedjenabbassa on kiertäny ovilla punatukkanen englantia puhuva maalari.........kannattaa olla tarkkana näitten kans, mullon kyllä keinot jos ei suosiolla lähe oven raosta .... tana :D
Irlantilaisia maalareita !?
Tupajumi
5177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joo, uutisis oli juttua, että näitä uhkailevasti käyttäytyviä, pakolla katonmaalareita pyörii taas! Eräässä paikassa talonomistajaa oli odottanut valmiiksi huonosti maalattu katto ja lasku, vaikka ei ollut kotona ollutkaan mitään katonmaalausta tilaamassa... Aika röykeitä tuntuvat olevan.
Ihan kuin nämät meidän lahkolaiset. Kauheesti on tarjolla ja tyrkyllä. Mut kun ei kenellekkään kelpaa....Ja sitä eivät sitten halua ymmärtää.
Joo, kävivät myös kråkholmassa. Tais olla valkoinen pakettiauto. Antoivat kortin jossa mainostettiin mm. maalaushommia.
Nyt ovat sitten täällä Sipoossa. Samanlaisen kortin antoivat kuin taannoisessa Yle-uutisessa, mutta yritys oli vaihtunut ruotsalaiseksi Forgioksi. Firma on olemassa, ja kortissa olleella rekisteritunnuksella Ruotsin yritysrekisterissäkin. Ruotsalisella Byggahem-keskustelufoorumilla oikea Forgio Ltd UK kieltää olevansa tekemisissä kyseisten kattomaalareiden kanssa, ja kohoittaa ilmoittamaan asiasta heille tai Ruotsin poliisille, jos tulevat tekemään tarjouksiaan. Takuu olisi ollut 10 vuotta (!), vaikka kortissa luvattiin vain 5. Hyvä oli kaveri puhumaan ("I'm a good guy..."). Isolla sinisellä avolava-autolla liikkui.
Luulevat perkeleet että ollaan täällä Suomessa niin sinisilimäsiä...........erehtyvät pahan kerran ko tulevat väärälle ovelle, saattaa jäähä koipi oven väliin tai pää.... vahingossa :D :D