Helppolukuinen kirja nuorelle

Pastafaristi

Noniin, muutamiin rippijuhliin on saatu kutsu.

Ja nyt haluaisin tietää että mikä olis tuollaiselle rippikouluikäiselle nuorelle helppolukuinen kirja ateismista, hirvittävän huonosti ylipäätänsä on suomeksi kirjoja aiheesta.

Jumalharhan olen itse lukenut ja vaikka Dawkins hieno mies onkin niin pidän hänen kirjoitustyyliään aika raskaana ja jahkaavana , ei varmaan jaksa teini keskittyä.

Mites Sam Harrisin Uskon Loppu, en ole lukenut mutta onko kevyempää luettavaa se ?

24

414

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pertti Rajala on työstänyt kirja, selkokielinen raamattu.

      Onko kirjassa siis vain kannet ?

      No pieni lainaus "Työhön kuului paljon karsimista. Neljä evankeliumia on sulautettu yhdeksi kertomukseksi Jeesuksen elämästä, mikä tarkoittaa ristiriitaisten yksityiskohtien pois jättämistä.

      Kirjasta ei myöskään löydy kovin paljon väkivaltaa."

      Siis raamatun kevytversio.

      • Pastafaristi

        Selkoraamattu ??? Siis käsitteleekö kyseinen opus ateismia vai kristinuskoa ?

        Olettaisin että rippikoulussa saa ihan tarpeeksi informaatiota kristinuskosta, joten haluaisin helppolukuisen vaihtoehtoisesta maailmankuvasta kertovan kirjan.


      • Pastafaristi kirjoitti:

        Selkoraamattu ??? Siis käsitteleekö kyseinen opus ateismia vai kristinuskoa ?

        Olettaisin että rippikoulussa saa ihan tarpeeksi informaatiota kristinuskosta, joten haluaisin helppolukuisen vaihtoehtoisesta maailmankuvasta kertovan kirjan.

        Joo se oli vitsin tynkää :)

        Mutta eräs teos Jered Diamod. Tykit, taudit ja teräs.

        Pidin kirjasta.


      • dgdgrgd
        epikuros kirjoitti:

        Joo se oli vitsin tynkää :)

        Mutta eräs teos Jered Diamod. Tykit, taudit ja teräs.

        Pidin kirjasta.

        Osta sille viulu ja oppikirja ja sano että oppii jotain järkevää eikä lueskele mitään vihakirjaraamattua.


      • dgdgrgd kirjoitti:

        Osta sille viulu ja oppikirja ja sano että oppii jotain järkevää eikä lueskele mitään vihakirjaraamattua.

        Oikein! Raamattu se vasta vihakirja on.


      • uskoaonse
        kekek-kekek kirjoitti:

        Oikein! Raamattu se vasta vihakirja on.

        Anteeksi vain se nyt on vain niin yksi huono nähdään heti ja 50 hyvää unohdetaan.
        Jokaiselle kansakunnalle on omat tehtävänsä, samoin jokaiselle ihmiselle. Ei ole siis ristiriitaa jos tämän näkee.


    • paffi
      • Aada agnostikko

        Minustakin tuo atacin suosittelema on hyvä, jos haluat antaa ateismi aiheisen kirjan, nopeasti luettu ja käsittelee oleellisia asioita.


      • uskoaonse

        Ateismi tarkoittaa: Jumalaa ei ole ja suomennettuna: elämää ei ole, kaikki on vain harhaa.


      • uskoaonse kirjoitti:

        Ateismi tarkoittaa: Jumalaa ei ole ja suomennettuna: elämää ei ole, kaikki on vain harhaa.

        Ateismi tarkoittaa suomennettuna: en usko että (mitään/yhdenkään uskontokunnan) jumalia voisi olla olemassa.


    • hyvää luettavaa
    • bvcxcfghjklkijy

      Tarkastettu

    • Pastafaristi

      No siinäpä tulikin muutama hyvä vinkki, kiitos !

      Pitää toki hetki miettiä vielä lahjaa ja antotapaa ja voisiko sanomaa vielä jotenkin lieventää, muutoin saattaa mennä pelkän provokaation puolelle tuommoinen opus/dvd, jolloin en olisi yhtään sen parempi ihminen kuin tämän palstan uskovaiset hörhöt joiden ainoa elämäntehtävä tuntuu olevan vainota erilailla ajattelevia.

    • ---

      Douglas Adamsin Linnunrata-sarja. Ok, viihdettä, mutta paljon ajattelua seassa.

    • Terry Pratchett / Small Gods, suom. Pienet jumalat

    • 1213

      Kirja ateismista, kävisikö Richard Wurmbrand, "Miksi uskon?"

    • Esko Valtaojan "Kaiken käsikirja". Pariinsataan sivuun pakattuna "kaiken" selitys selkokielellä, huumorilla höystettynä.

    • Tämä nyt ei ole kirja ateismista, mutta varmaan tuottaa ateismia yhtä tehokkaasti kuin Raamattu!

      Eli: Zachris Topelius: Luonnon-kirja ala-alkeiskouluin tarpeeksi

      http://www.doria.fi/handle/10024/69448

      Näköispainos v. 1868 laitoksesta. Kirjan voi ladata tuolta, voi myös katsella suoraan sivulla. Kirjasta on myös melko tuore uusintapainos, jossa teksti on antiikvaa, löytyy ainakin nettikirjakaupoista.

    • selekis

      Minusta Selkoraamattua on vaikeaa hankkia, jos ei anna tietojenkalastelijoille luottokorttinsa tunnuksia, muuten kirjaa ei voi vapaasti netissä lukea. Eli on silkkaa kaupallista toimintaa eikä lasten hyväksi tarkoitettua, joilla ei ole rahaa saati luottokortteja.

    • Eiköhän mikä tahansa kirja, joka lisää tietoa, lisää ateismia. Esim. Kari Enqvistin ensimmäinen sekunti kertoo maailmankaikkeuden alusta. Kirjaa lukiessa on helppo ymmärtää pari asiaa: Jumalaa ei tarvita, ja Raamattu puhuu kaiken alusta silkkaa paskaa.

    • Jos on tarkoitus tehdä teinistä ateisti niin kyllä siihen Raamattu riittää.

    • uskokestää

      Jos ateistit ryhtyvät aktiivisesti taistelemaan kristinuskoa vastaan, se koituu viime kädessä heidän omaksi vahingokseen. Jokainen joutuu kohtaamaan Jeesuksen Kristuksen (uskovatkin), jolloin heidän on tehtävä tiliä tekemisistään. Uskovat ei saa vastata "hyökkäyksiin" pahalla (esim. väkivallalla tai vihamielisellä toiminnalla). Jumala on armahtanut useita kristityjen vainoajia, mutta siihen ei voi luottaa omalla kohdallaan. Jumala voi myös puuttua kristittyjen vainoajien elämään jo tässä ajassa, joten en suosittele aktiivista hyökkäystä uskovia kohtaan tai yrityksiä tukahduttaa kristinuskon levittäminen (omaksi parhaaksenne).
      Ymmärtäisin voimakkaan vastustuksen, jos uskoomme kuuluisi väkivalta tai toisten vahingoittaminen. Kyse on kuitenkin rakkauden uskosta myös vihamiehiämme kohtaan, vaikka muuta väitettäisiin. Toivottavasti kirjoitustani ei tulkita provokaatioksi. Jeesus "lupasi" vihamielistä suhtautumista kristittyjä kohtaan ja siihen tulee asenteissamme valmistautua, koska tulevaisuuttamme emme tiedä. Toivon ateistien kunnioittavan vakaumustamme, vaikka eri mieltä olemmekin. Uskoamme ei pystytä poistamaan ei sitten millään, vaikka elämäämme voidaan vaikeuttaa. Ymmärrettävästi jotkut luopuvat uskostaan, kuten tähänkin asti.

      • Kyllä historia osoittaa aivan muuta kristittyjen rauhantahtoisuudesta.
        Toisten kristittyjen kurkussa kiinni ovat olleet kuin kiljuvaiset jalopeurat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      79
      1511
    2. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      139
      1183
    3. Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä

      Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i
      Maailman menoa
      119
      857
    4. Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee

      Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku
      Tv-sarjat
      22
      759
    5. S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä

      Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant
      Maailman menoa
      29
      709
    6. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      41
      698
    7. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      67
      627
    8. Mitä vit,,tua!

      Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul
      Suomussalmi
      28
      600
    9. Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta

      Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk
      Haapavesi
      69
      590
    10. Mies miksi moinen vetäytyminen?

      1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku
      Ikävä
      52
      569
    Aihe