http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ympäristö/tutkija-talvivaaran-ympäristövaikutuksia-liioiteltu-1.64644
Hesassa 10 x enemmän päästöjä kuin Talvivaarassa
ylenpäästöt
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuinka hesalaiset voivat elää saastuneessa ympäristössään ilman mediamekkalaa on käsittämätöntä.
Hesari ei ymmärrä ympäristöasioista mitään ja on jättänyt tämän ympäristöpäästön täysin käsittelemättä.
Jois Hesassa mentäsiin pas-kaputken suuntaan merelle ja alettaisiin mittaileen Talvivaara oli poikonen" siihen verrattuna.
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2849329/helsingin-edustalta-loytyi-hapetonta-merenpohjaa
Suomen saastuttavin päästö
Saimme TV:n kautta tutustua ylivoimaisesti eniten Suomenlahtea kuormittavan saastepäästön polttopisteeseen avomerellä Helsingistä etelään.
Se on pääkaupunkiseudun paskaputken pää. Halkaisijaltaan yli 6 m paskaputki on vedetty parikymmentä kilometriä avomerelle mitä suurimman salaperäisyyden vallitsessa. Ikinä siitä ei ole mitään hiiskuttu mutta huhut siitä ovat kyllä kiirineet ajattelevien ihmisten tietoisuuteen. Eihän n. 1.5 miljoonan ihmisen ihmisen paskat ja kuset häviä jälkiä jättämättä.
Sehän niin hirvittävä määrä, että siihen ei päästä, vaikka laitetaan kaikien Suomen maatilojen jätepäästöt yhteenlaskettuna. Ne sitäpaitsi jakaantuvat satojentuhansien neliökilometrien alalle - kun tämä Helsinginseudun pas-ka-kusipäästö kohdistuu yhteen pisteeseen. Yritetään niitä likavesiä muka puhdistaakin mutta mutta miksi puhdistuslaitoksestä lähtee salainen päästöputki avomerelle?
Oli kammottavan näköistä katsoa TV:stäkin putken päässä tapahtavaa myllerrystä kun pas-ka-kusiliemi sekoittuu meriveteen. Huh-huh-sentään! Sen voi satelliittikuvassakin kun kilometrejä leveä ruskea vana syntyy yhtäkkiä keskelle merta.
Turun ja Ahvenanmaan saaristo tulppaa tehokkaasti tämän saasteveden pääsyn Pohjanlahteen jonka vesi onkin kristallinkirkasta kuin Inarinjärven vesi. On Luojan lykky, että tuo saaristo on olemassa. Muutenhan syyttömät Pohjanlahden rannikonkin asukkaat saisivat kärsiä Helsingin aiheuttamasta saastekuormasta.
Kun uutisissa kerrottiin tämä Suomenlahden ehdottomasti suurin piikkipäästö, ei sitä tietenkään voitu tehdä toteamatta jo mantraksi kohonnutta slogania: "maatalous on suurin päästöjen tuottaja".
Miksi tutkimusalus Muikku ei sitten pysty mittaamaan saasteita Pohjanlahdesta huippulaitteillaan? Kerta toisensa jälkeen se on joutunut palaamaan Pohjanlahdelta tyhin toimin - mitään ei taaskaan löytynyt - voihan räkä, millä me nyt niitä kepulaisia syyllistetään?