Pankkikriisin todelliset taustat ovat harvojen ja valittujen tiedossa. Itsenäisyyden ajan suurimman laman yhteiskuntavaikuttajat olivat
Mauno Koivisto,
Harri Holkeri,
Erkki Liikanen,
Matti Louekoski,
Esko Aho,
Iiro Viinanen,
Ulf Sundqvist,
Seppo Lindblom,
Esko Ollila ja muita.
Entinen elinkeinoasiamies Esko Aho ja entinen pienyrittäjä Iiro Viinanen joutuivat mahdottoman tehtävän eteen.
Toiseen eliittiryhmään kuuluivat pankinjohtajat ja virkamiehet
Rolf Kullberg,
Sirkka Hämäläinen,
Jaakko Lassila,
Ahti Hirvonen,
Paavo Prepula,
Vesa Vaino,
Björn Wahlroos,
Pertti Voutilainen,
Pekka Laajanen,
Christopher Wegelius ja muita.
Missä he ovat nyt kun kultaiset kädenpuristukset on annettu ja ennenaikaiset suureläkkeet maksettu?
http://www.erkkiaho.com/blogarchive/633.htm
.
Salainen pankkituki
23
1151
Vastaukset
Salainen pankkituki – pääkonna Mauno Koivisto
Erkki Aho 13 02 2008, 11:10
image
Suomen taloushistorian suurimmasta katastrofista ei ole kerrottu kaikkea. Seppo Konttinen tekee paljastuksia kirjassaan nimeltä Salainen pankkituki.
Konttisen esityksen mukaan poliittinen ja taloudellinen eliitti oli hämärtänyt kärsimysten vuodet. Käyttöön oli otettu vaikeasti ymmärrettäviä sanoja kuten rakennemuutos, muutostarve, talouden vakaus, pankkialan tervehdyttäminen tai markkinavoimat.
Pelkästään voittajien kertoma "totuus" on hallinnut pankkikriisivuosien historian kirjoittamista ja tilintekoa. Se on ollut liian yksipuolista.
Pääsyyllinen
Konttisen kirjasta tulee selvästi esille, että pankkikriisin konna on presidentti Mauno Koivisto, joka on vetänyt omaa rooliaan kaukana virallisten linjojen takana ja etäällä etusivujen uutisista. Pankkilait olivat peräisin Mauno Koiviston ensimmäisen hallituksen ajoilta.
Vuosien saatossa pankkien lainahanat olivat päästetty holtittomasti soljumaan, mikä johti pankit vararikon partaalle. Päättäjät eivät itsekään tienneet, mitä oltiin tekemässä. Vakaan markan politiikka ja holtiton rahamarkkinoiden vapauttaminen johtivat yli puolen miljoonan ihmisen työttömyyteen. Yli 60 000 yritystä hävisi markkinoilta, yrittäjien omaisuus ja elämäntyö tuhottiin. Tuhannet ihmiset päättivät päivänsä oman käden kautta. Toiset taas elävät näiltä sijoilta huippupalkoilla ja -eläkkeillä tässä samassa yhteiskunnassa.
http://www.erkkiaho.com/blogarchive/633.htm
Muut syylliset MAINITTU JO EDELLA !- 19 06
19
- Anonyymi
Kabinetti hoiti homman ja kansa maksoi lystin. Huhhuh
- Anonyymi
Olisi kannattanut suojata valuuttalainat eikä syytellä muita omista laiminlyönneistään?
- Anonyymi
Kaikki toimenpiteet olisivat olleet ja olivatkin turhia koska Koivisto oli määrännyt tuomioistuimet tuomitsemaan pankit aina voittajiksi. Sitä oli koiviston konklaavi joka tuhosi suomen näennäisen riippumattoman oikeuslaitoksen; siksipä kaikki dokumentit on määrätty salassa pidettäväksi vaikka oikeuteen on niitä pyydetty.
- Anonyymi
Maanpettureita kaikki.
- Anonyymi
Tuon kokouksen päivämäärä : 6 .5 1992 oli suomettumisen huipentuma. Suomi tulee tuskin koskaan toipumaan ennalleen siitä . Se kai oli tarkoituskin.
- Anonyymi
Iiro Viinanenkaan ei ymmärrä pitää turpaansa kiinni vaan yrittää maalata itsestään jotain sankaria 90 luvun pelastajana. Sopisi hänenkin tunnustaa että maanpetturi sitä oltiin eikä mikään sankari. Sitä tosiasiaa ei pelasta yhden laulun lirauttelu vaikka se olikin Vöyrin marssi. Ei ole Iiiro tuominnut vielä edes Koiviston konklaavia. Iltasanomat tänään: 1990-luvun lama-aikana Suomen valtiovarainministerinä toiminut kokoomuksen Iiro Viinanen, nykyään 78, kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa eriskummallisesta tilanteesta lainaneuvotteluissa Japanissa.HS:n mukaan Viinanen lauloi vastapalveluksi Vöyrin marssin, joka on Suomen sisällissodan aikana syntynyt valkoisten marssilaulu.
- Anonyymi
Mitään konklaavia ei Suomessa ole koskaan ollut.
- Anonyymi
Wikipedia; Tasavallan presidentin järjestämä oikeuspoliittinen keskustelutilaisuus[1] (tunnetaan nimellä Koiviston konklaavi) oli presidentti Mauno Koiviston koolle kutsuma tuomioistuinten, yliopistojen ja tutkimuslaitosten edustajien tapaaminen 6. toukokuuta 1992. Presidentinlinnassa järjestetyssä tapaamisessa kokoontui noin 30 henkeä.[1]
Arvellaan, että tässä tapaamisessa Koivisto painosti korkeimman oikeuden jäseniä olemaan myötämielisempiä pankeille velallisten ja pankkien välisissä oikeudenkäynneissä. Esimerkiksi professori Heikki Ylikangas muistelee:[2] - Anonyymi
Näin sitä maanpettureita palkitaan: Yle uutiset: Björn Wahlroosille Suomen Leijonan suurristi
- Anonyymi
Jos Suomi siirtyy kokonaan sotatalouteen, korppikotkat ilmestyvät haaskoille.
- Anonyymi
MTV itsenäisyyspäivänä : Presidentti Sauli Niinistö itsenäisyyspäivän erikoishaastattelussa: Suomalaiset ovat toisistaan huolehtiva kansa.
Täyttä paskaa. - Anonyymi
Se että suomen medioissa konlaavista ei mainittu sanaakaan ennen 2005 ja sen jälkeenkin vain pari sanaa ohimennen kertoo ennen muuta siitä että Suomi ei ole länsimainen demokratia. Tällekään palstalle kirjoitetut kommentit eivät päässeet läpi aiemmin. Sensuuri oli täydellistä ja asiaa esille yrittävät leimattiin jos miksikin.
IS tänään:
Demokratialle on elintärkeää se, että tabut eivät estä keskustelua.
Reijo Ruokasen kolumni: Mitähän veteraanit sanoisivat?- Anonyymi
Eihän sitä konklaavia ole missään muualla ollutkaan kuin helinä-keiju3;n hapertuneissa aivoissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän sitä konklaavia ole missään muualla ollutkaan kuin helinä-keiju3;n hapertuneissa aivoissa.
Jopas jotakin! Vuonna 2002 Halonen siis salasi 70 vuodeksi Koiviston konklaavin dokumentit, joita ei ole olemassakaan "kuin helinä-keiju3:n hapertuneissa aivoissa"?
- Anonyymi
Eipä siitä vieläkään saada puhua. " Mistä ei voi puhua , siitä pitää vaieta."
- Anonyymi
Bakteeri syönyt oikeuslaitosta ja demokratian kulisseja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Bakteeri syönyt oikeuslaitosta ja demokratian kulisseja.
Oletko perussuomalainen, joka syö mielialalääkkeitä sekaisin kiljun kanssa vai mistä houreesi ovat lähtöisin.
- Anonyymi
IL : OECD:ltä jääkylmä ukaasi korruptiontorjunnasta: Suomi ei ole tehnyt mitään parantaakseen tilannettaTaloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestö OECD toteaa olevansa ”erittäin pettynyt” siihen, ettei Suomi ole ”tehnyt mitään” tai edes kertonut, mitä ja milloin aikoo tehdä korruptiontorjunnan puutteiden korjaamiseksi.OECD:n tiedote julkaistiin vain pari päivää sen jälkeen, kun rikos- ja prosessioikeuden emeritusprofessori Pekka Viljanen moitti korruptiontorjunnan heikoimpien lenkkien löytyvän tuomioistuinlaitoksesta. .................Rikos- ja prosessioikeuden emeritusprofessori Viljanen on Suomen johtavia virkarikosten asiantuntijoita. Minun luottamukseni eräisiin tuomioistuimiin on erittäin vakavasti horjunut, Viljanen summaa.Viljanen ei kuitenkaan halua nimetä tuomioistuimia tai tuomioita, joiden hän katsoo tosiasiassa suojelevan korruptiota Suomessa sekä nostavan poliisin ja syyttäjän kynnystä puuttua rikosepäilyihin.Nyt tuomioistuimien linja opettaa juuri päivänastaista: valehtelemalla pärjää, Viljanen moittii.
- Anonyymi00020
Miten menee nyt?
- Anonyymi00021
Suomessa ei tasavallan presidentillä ole sellaisia valtaoikeuksia, että hän pystyisi pakottamaan viranomaisia ja oikeuslaitosta toimimaan haluamallaan tavalla.
Pankkikriisi johtui niistä holtittomista sijoittajista, jotka laittoivat omat ja lainatut rahat pörssikeinotteluun. Sieltä tuli suuria tappioita, kun ne ulkomaan sijoitukset eivät poikineetkaan lisää varallisuutta näille sijoittajille.
Suomen pankki ja muut rahalaitokset joutuivat sitten niissä sotkuissa maksajan rooliin, ja kaatuihan siinä kansallispankki ja skop mukana. - Anonyymi00022
Digilismin salaisuus on suurin. Monien mielessä jopa tyylikkäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1683052Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii391866Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K281849- 1921776
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a211393Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,741246Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja781170Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa2101040Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii1691000- 20992