Tuli ostettua chilipensas ja nyt haluaisin tietää mitä ravinteita sille tulisi antaa.Kasvin mukana tulleessa ohjeessa sanottiin vain että lannoitetta joka toinen kastelukerta. Käykö viherkasveille tarkoitetut merileväuutteet ja lannoitteet?
mitä lannoitetta
chilille?
73487
0Äänestä
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eikö chili sitten ole viherkasvi?
mutta aattelin vaan kun niitä chilejä myös syödään ja jospa kasvi ei pidä tavallisesta lannoitteesta. Että onko kenties sulla ihan oikeesti jotain sanottavaaki?!
Jos kasvatat niitä sisällä ruukuissa niin käytä aivan tavallisia kukkalannoitteita. Talvella hyvin vähän. Katso lannoitteen käyttöohje ja käytä minimiannosta. Laita kasvi valoisaan paikkaan eikä mielellään aivan lämpöpatterin yläpuolelle. Pidä kuivahkona mutta ei aivan kuivana.
Chiliä ei tarvitse lannoittaa juuri ollenkaan, varsinkin jos siinä on marjahedelmiä kypsymässä niin kastelu pelkällä vedellä, typpilannoite pilaa maun nopeasti, eli maku muuttuu saippuaiseksi ja kitkeräksi jos lannoittaa kesken kypsytyksen.
Silloin kun paprikoita ei ole näkyvillä, lannoitteena voi antaa esim. mietoa typpipitoista substralia tms, jolloin pensaisiin kasvaa lisää lehtiä ja kukkia, mutta pölytyksen jälkeen lannoitus pitää taas lopettaa. Satoa tulee siis ympäri vuoden.
...miten kasvatus siemenestä onnistuu...kokemuksia? Ja jos nyt helmikuussa laittaisin siemeniä, niin saako satoa ensi kesänä? En ole oikein paljon löytäny tietoa sen kasvatuksesta, joten vinkit olisivat kullanarvoisia.
http://www.saunalahti.fi/~thietavu/
Ainakin tuon sivuston kasvatusohjeiden mukaan onnistuu. Itse laitoin vain 2-3 siementä turveruukkua kohti, jolloin ne alkoivat itää ja kasvaa parissa viikossa.
Tuo linkki on aivan mainio, siitä oli paljon hyötyä. Kiitos!