elikkä miten voi erottaa kumpaa sukupuolta tulilisko on? ostin juuri toisen tuliliskon ja olisha pikkuliskot kivoja saada:)
sukupuolen erottaminen!
5
1878
Vastaukset
- nel1varvas
Kuva josta asia selviää löytyy osoitteesta http://www.matelijat.info/valokuvat/320x240/kloaakit.jpg
ja lisätietoa lisääntymisestä löydät osoitteesta http://www.matelijat.info/tulilisko/hoito-ohjeet/lisaantyminen.html - Erika
Sukupuolen erottaminen on melkein mahdotonta.. Itse tiedän omista että kaksi on naarasta ja yksi uros koska ne ovat lisääntyneet! Pikkuliskoissa on ihan hirveä hoitaminen! Kestää 6-8 kuukautta ennen ku ne ovat "luovutusiässä"! On meinannut hermot mennä monesti.. ;) Vauvoja voi kerralla tulla jopa 100 tai enemmän.. Meille onneksi ainoastaan tuli vähän päälle 50.. Toivottavasti niitä ei tule lisää ihan lähiaikoina.. Olen nyt hoitanut pikkuliskoja melkeen vuoden ja alkaa olla pikkuliskokiintiö täynnä vähäksi aikaa.. Mutta onhan niitä toisaalta ihan mukava seurata.. Ihan ku omia vauvoja ku hoidat niitä päivittäin (ruokinta, vedenvaihto, eri altaiden ylläpitäminen - liskot pitää eritellä koon mukaan, koska syövät muuten pienemmät yksilöt) yli puolen vuoden ajan!
- matelia1
tietääkö kukaan mistä akvaario SAMMAKON sukupuolen erottaa?
- sammakko sydän
sitä oon vähä ittekki miettinyt mikä on sammakon sukupuoli
- Sammakkojen ystävä<3
Liskoista en pahemmin tiedä, sillä niistä en tietoa ole jaksanut hankkia mutta sammakko naaras on suurempi kuin uros, sen verran tietoa olen niistä saanut ;).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1004492- 272385
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1082184- 2002179
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4061903- 1691493
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001269Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321075Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72976Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?79850