http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/lentokoneita-katosi-tutkista-keski-euroopassa/3441276
Kymmeniä lentokoneita katosi lyhyeksi aikaa lennonjohdon tutkista Itävallassa, Saksassa, Tshekissä ja Slovakiassa.
Tapaukset sattuivat 5. ja 10. kesäkuuta. Itävallan viranomaisten mukaan tutkaongelmat koskivat noin 50:tä lentokonetta.
Viranomaisten mukaan häiriöistä ei ollut vaaraa lentomatkustajille.
– Koneet katosivat tutkaruuduilta muutamiksi sekunneiksi. Katkot eivät olleet vakavia, Saksan lennonvalvonnan edustaja sanoi.
Slovakian mukaan yhteyskatkot johtuivat sotaharjoituksista, joissa häirittiin radioliikennetaajuuksia. Kun tutkayhteyksien ongelmat havaittiin, siitä ilmoitettiin harjoitusten järjestäjille ja harjoitukset keskeytettiin, Slovakian lentovalvontaviranomainen kertoi.
Lukekaa nyt palstalaiset tuo uutinen pari kertaa, kenties kolmekin kertaa ennen kuin kommentoitte mitään. KYMMENIÄ siviililentoja katosi tutkanäytöltä radioliikenteen jammerin käytön takia. Näissä koneissa istui karkeasti arvioiden jopa 20 000 siviiliä, siis syytöntä ihmistä.
Air Malaysian Boeing 777-koneen totaalinen katoaminen ei enää olekaan niin selittämätön. Jenkit häiritsivät tutkaverkkoa ja kone kaapattiin Intian valtameren USAF:n tukikohtaan. Matkustajat tapettiin brutaalisti joukkoteloituksessa ja Boeing 777 sai aivan uuden harmaan värikaavion ja USA:n sotilastunnukset. Tuo kone lentää myöhemmin jossakin päin maailmaa "terroristien" lentämänä päin seinää.
Tämä KAIKKI tehtiin tietokoneen näppäimistöltä muutamalla napin painamisella. 2 sekuntia ja kymmeniä lentoja katoaa tutkalta täysin.
Mikään moderni matkustajakone ei ole turvassa tämän tyyppiseltä hakkerin iskulta tutkia vastaan. "Tutka" ei ota mitään todellista heijastetta isonkaan koneen rungosta vaan saa ainoastaan koneen lähettämän transponderin signaalin. Sen peittäminen on helppo nakki hakkerille.
Vanhaa lentokonetta, esim Douglas DC-3-tyypin rautarouvaa ei voi hakkerikaan pudottaa, koska koneessa ei ole sitten minkäänlaista tietokonetta. Tutkan ei tarvitse toimia, jotta osaava lentäjä laskeutuu DC-3:lla minne vaan missä on suunnilleen jalkapallokentän verran tilaa tulla alas.
Nyt kun tämän uutisen luin, niin tämä on pysyvä fakta: EN KOSKAAN ENÄÄ nouse yhteenkään matkustajakoneeseen. En ikinä! Joku räkänokka voi pudottaa lentokoneen kahvilassa istumalla ja läppäriä käyttämällä.
Boeing on varmaan jopa panostanut termiitillä koneensa valmiiksi USAF:n hakkerisotilaita varten. Pari etäkomentoa ja matkustajakone häviää atomitason pölyksi, viis siitä, että koneessa voi olla 200-800 siviiliä konetyypistä riippuen sisällä. Obamaa ei kiinnosta. Jenkit ovat aina olleet ja tulevat aina olemaan täysiä perseenreikiä.
Totuuden hetki: hakkerinörtti voi pudottaa matkustajakoneen
4
143
Vastaukset
- JASITTENNETULEEJATAP
Voi juku. Oma elämä tuntuu taas kovinkin tasapainoiselta...
- ddmdmmddm
Suomessa kuoli viime vuonna ihan omassa kodissa varmasti kymmeniä onnettomuuksissa, ja loukkaantui ties kuinka monta sataa, tai tuhatta. Kotimaan matkustajalentoliikenteessä taisi viimeinen kuolonuhri tulla 80-luvulla Seinäjoen lähellä. Sen jälkeen ei yhtään.
Niin että miten uskallat kotona istua? Puhumattakaan liikkua ulkona, Se vasta vaarallista on.- KokemusK
Kone ei putoa vaikka se ei näkyisi tutkassa. Sitä voi lentää, navigoida ja ohjata ihan normaalisti. Myös yhteydenpito lennonjohtoon onnistuu radiolla.
Ja kyse oli myös armeijan tekemästä turkahäirinnästä johon sillä on ihan omat erikoislaitteet, ei mistään hakkerin ulottuvilla olevasta hommasta. Erilaista radio- ja tutkahäirintää ovat armeijat harjoittaneet toisesta maailmansodasta saakka. - miljaponi
Joo mun ja mun kaverin 3 metriä ylä puolella Lens Finnairin kone joka saksi siivillään omakoti talon pensaan ja Jehovan todistajien talon katon
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell332104Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.471721Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121486Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041236Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041034Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76978- 59865
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,34852Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52799Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101753