Totuuden hetki: hakkerinörtti voi pudottaa matkustajakoneen

kylmää faktaa

http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/lentokoneita-katosi-tutkista-keski-euroopassa/3441276

Kymmeniä lentokoneita katosi lyhyeksi aikaa lennonjohdon tutkista Itävallassa, Saksassa, Tshekissä ja Slovakiassa.

Tapaukset sattuivat 5. ja 10. kesäkuuta. Itävallan viranomaisten mukaan tutkaongelmat koskivat noin 50:tä lentokonetta.

Viranomaisten mukaan häiriöistä ei ollut vaaraa lentomatkustajille.

– Koneet katosivat tutkaruuduilta muutamiksi sekunneiksi. Katkot eivät olleet vakavia, Saksan lennonvalvonnan edustaja sanoi.

Slovakian mukaan yhteyskatkot johtuivat sotaharjoituksista, joissa häirittiin radioliikennetaajuuksia. Kun tutkayhteyksien ongelmat havaittiin, siitä ilmoitettiin harjoitusten järjestäjille ja harjoitukset keskeytettiin, Slovakian lentovalvontaviranomainen kertoi.

Lukekaa nyt palstalaiset tuo uutinen pari kertaa, kenties kolmekin kertaa ennen kuin kommentoitte mitään. KYMMENIÄ siviililentoja katosi tutkanäytöltä radioliikenteen jammerin käytön takia. Näissä koneissa istui karkeasti arvioiden jopa 20 000 siviiliä, siis syytöntä ihmistä.

Air Malaysian Boeing 777-koneen totaalinen katoaminen ei enää olekaan niin selittämätön. Jenkit häiritsivät tutkaverkkoa ja kone kaapattiin Intian valtameren USAF:n tukikohtaan. Matkustajat tapettiin brutaalisti joukkoteloituksessa ja Boeing 777 sai aivan uuden harmaan värikaavion ja USA:n sotilastunnukset. Tuo kone lentää myöhemmin jossakin päin maailmaa "terroristien" lentämänä päin seinää.

Tämä KAIKKI tehtiin tietokoneen näppäimistöltä muutamalla napin painamisella. 2 sekuntia ja kymmeniä lentoja katoaa tutkalta täysin.

Mikään moderni matkustajakone ei ole turvassa tämän tyyppiseltä hakkerin iskulta tutkia vastaan. "Tutka" ei ota mitään todellista heijastetta isonkaan koneen rungosta vaan saa ainoastaan koneen lähettämän transponderin signaalin. Sen peittäminen on helppo nakki hakkerille.

Vanhaa lentokonetta, esim Douglas DC-3-tyypin rautarouvaa ei voi hakkerikaan pudottaa, koska koneessa ei ole sitten minkäänlaista tietokonetta. Tutkan ei tarvitse toimia, jotta osaava lentäjä laskeutuu DC-3:lla minne vaan missä on suunnilleen jalkapallokentän verran tilaa tulla alas.

Nyt kun tämän uutisen luin, niin tämä on pysyvä fakta: EN KOSKAAN ENÄÄ nouse yhteenkään matkustajakoneeseen. En ikinä! Joku räkänokka voi pudottaa lentokoneen kahvilassa istumalla ja läppäriä käyttämällä.

Boeing on varmaan jopa panostanut termiitillä koneensa valmiiksi USAF:n hakkerisotilaita varten. Pari etäkomentoa ja matkustajakone häviää atomitason pölyksi, viis siitä, että koneessa voi olla 200-800 siviiliä konetyypistä riippuen sisällä. Obamaa ei kiinnosta. Jenkit ovat aina olleet ja tulevat aina olemaan täysiä perseenreikiä.

4

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JASITTENNETULEEJATAP

      Voi juku. Oma elämä tuntuu taas kovinkin tasapainoiselta...

    • ddmdmmddm

      Suomessa kuoli viime vuonna ihan omassa kodissa varmasti kymmeniä onnettomuuksissa, ja loukkaantui ties kuinka monta sataa, tai tuhatta. Kotimaan matkustajalentoliikenteessä taisi viimeinen kuolonuhri tulla 80-luvulla Seinäjoen lähellä. Sen jälkeen ei yhtään.

      Niin että miten uskallat kotona istua? Puhumattakaan liikkua ulkona, Se vasta vaarallista on.

      • KokemusK

        Kone ei putoa vaikka se ei näkyisi tutkassa. Sitä voi lentää, navigoida ja ohjata ihan normaalisti. Myös yhteydenpito lennonjohtoon onnistuu radiolla.
        Ja kyse oli myös armeijan tekemästä turkahäirinnästä johon sillä on ihan omat erikoislaitteet, ei mistään hakkerin ulottuvilla olevasta hommasta. Erilaista radio- ja tutkahäirintää ovat armeijat harjoittaneet toisesta maailmansodasta saakka.


      • miljaponi

        Joo mun ja mun kaverin 3 metriä ylä puolella Lens Finnairin kone joka saksi siivillään omakoti talon pensaan ja Jehovan todistajien talon katon


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6324
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5398
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      61
      4264
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4122
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      66
      3890
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      74
      1208
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      323
      1068
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      57
      1014
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      860
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      811
    Aihe