Marssi

falling in love

Tietääkö kukaan tai onko kukaan toivonu tai saanu marssikseen mieleisensä musiikkikappaleen. En tarkoita, näitä perinteisiä marsseja. Itse näen sieluni silmin itseni kävelemässä Elviksen tahtiin alttarille, mutta mahtaako onnistua. Kuitenki kirkossa vihkiminen tapahtuu. Kanttoristako vain kiinni, vai onko vastoin kirkon oppeja. Haluisin niiiiiiiin Can't help falling in love with you. Kuulostaa ehkä hullulta, mutta se vaan meille passais.

1

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei falling in love,
      Suurelta osin on kiinni kanttorista ja seurakunnan linjasta. Vihkiminen kirkossa on luonteeltaan jumalanpalvelus ja musiikin pitää olla tilaisuuteen sopivaa. Tilaisuuteen sopimisen määritelmä jonkin verran vaihtelee kanttorista ja seurakunnasta toiseen. Esimerkiksi Yön "rakkaus on lumivalkoinen" on selkeästi ei-kirkkoon sopiva, siinähän lauletaan "ei ole Jumalaa". Mainitsemasi Elviksen kappale aika varmasti on sellainen, jonka tilalle kanttori mielellään etsii jotain hiukan "kirkkoon sopivampaa".

      Kannattaa olla hyvissä ajoin yhteyksissä kanttoriin, koska hän voi tavata teidät kahdenkesken ja esimerkiksi soittaa näytteitä omista ehdotuksistaan. Voitte yhdessä etsiä musiikkia, joka olisi kaikkien mielestä sopivaa. Uskaltaisin väittää, että suurin osa pareista saa mieleistä musiikkia. Tuo Elviksen biisi sopisi hyvin myös ensimmäisen tanssin musiikiksi hääjuhliin, jos ette välttämättä halua valssia ensimmäiseksi tanssiksi.

      Toivottavasti löydätte mukavat musiikit! Onnellista hääpäivää teille!

      SInikka-pappi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1149
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      881
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      319
      639
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      614
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      608
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      72
      542
    Aihe