Jossain mustavalkoisessa kuvassa oli 1900 luvun alussa tosi jyrkkään kallioon hakatut pitkät kivirappuset. Ne viettivät ilmeisesti rantaan.
Missä tällaiset mahtavat olla? Mieleen on jäänyt nimi Ryömä, Ryönä tai jotain sinnepäin.
Sastamalassa ne kuitenkin ovat.
Kiitos tiedosta.
Missä on jyrkkään kallioon hakatut rappuset? (Ryömä? Ryönä?)
11
4052
Vastaukset
- Mouhijärveltä
Entisen Mouhijärven puolella, Sastamalassa, on kiviportaat Ryömälänvuoren kyljessä. Olen portaat nähnyt järveltä (vai onko jokea tuolla kohtaa) päin, mutta en valitettavasti osaa selittää, miten portaille pääsee. Salmin luontopolut ehkä kulkevat noilta kohden, mutta en ole varma...Paikka on siis Ryömälää tai Salmia lähinnä nimeltään.
- ....................
Otamus-sillalta Nokialle päin mäen päälle, siitä vasemmalle muutama sata metriä, ja taas vasemmalle, pellon reunaa jyrkänteen reunalle, ja se on siinä. Portaiden alapäästä on hoidettu matkustajalaivaliikennettä jokunen vuosi sitten, n. 100v.
- Huittisista asti
Minunkin isoäitini on kortin mukaan ollut Ryömälässä lomalla v. 1935. Onko tuo yksityisomistuksessa, voiko siellä käydä katsomassa?
- Anonyymi
Portaat ovat yksityisomistuksessa. Ei voi käydä katsomassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Portaat ovat yksityisomistuksessa. Ei voi käydä katsomassa.
Ei ole yksityis omistuksessa😂
- Yksityiset ovat
Tietääkseni Otamussillan kahvilan läheisyydessä joen toisella rannalla olevat kiviportaat ovat yksityisen maalla, joten sinne ei turisteja toivota menevän.
- ....................
Suomessa on jokamiehenoikeus.
- mehtämies
Hei te siellä, lähes kaikki metsät missä marjastetaan on yksityisten metsiä ja suomessa saa kyllä saapastella mehtäsä.
- Ollut virkistyskoti
joskus 30-40 luvulla siinä talossa jossa ne rappuset on. Sitä ajalta varmaan on tuo tieto matkustajaliikenteestä. Nyt siellä asustaa joitain, en tiedä onko sukua.
- Anonyymi
Voisin alkaa hakata meijän kuivanmaan mökkinä toimivalle vanhalle maatilalle tuommoisia kiviportaita yhteen uimarannan paikkaan. Tarviiko siihen mitään lupia olla olemassa? Vai voiko omalla tontilla alkaa vaan hakkaan ja poraan niitä rappusia siihen kallioon?
- Anonyymi
Isäni äiti piti lepokotia tuossa paikassa. Niitä rappusia veljekset nuorina juoksivat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on616703- 606039
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1265243En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛173912Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist453859Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1323490Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53470Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1722945- 252799
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris602645