Ostin huuto.netistä edullisen kameran, ja ajattelin kokeilla jos saan sen toimimaan. Kyseessä on Jelco merkkinen kamera, tyyppiä en saanut selville mutta filmikotelossa on sulkimen kohdalla sarja: A2520.
Siinäpä sitten tiedot ovatkin. Minulla ei ole mitään kokemusta kaitafilmikameroista, joten jos joku tunnistaa mallin tai pystyy vähän opastamaan sen käyttöönotossa niin olisin erittäin kiitollinen.
Otin siitä muutamia kuvia tunnistuksen helpottamiseksi.
www.cs.helsinki.fi/u/iipponen/pictures/jelco/
Netistä löytämäni manuaalin perusteella tuo saattaisi olla regular 8 mm tai sitten single 8mm. Vieläkö tähän saa filmiä kaupasta vai onko kyseessä pelkkä "sisustuselementti" ?
Ensimmäinen kamera - käyttöönotto
3
687
Vastaukset 3
- Jukka
MOI! Kamerasi on -50 luvulta, kierrettävällä kolmen eri polttovälin optiikalla ja se toimii jousivoimalla.Siinä käytetään R 8mm:n kakspuolista filmiä,(eli filmi kuvataan ensin loppuun ja sitten se käännetään pimeässä ja kuvataan toinenkin puoli). Näissä on usein ns. valokenno rikki,(mittaa valon määrää), joten kuvatessa pitää silloin itse arvioida valon tiittävyys. En ole pitkään aikaan kuvannut tällaisella, joten en tiedä, saako siihen filmiä?
Kuvaus tällä kameralla on kuitenkin nostalgista ja ihan jotain muuta, kuin videokameralla. Toivottavasti joku tietäis noista filmeistä enemmän.
Oleppa hyvä.- Sami-bami
k_Oskari kirjoitti:
esmes täältä, Saksastakin löytyy paikkoja
http://www.widescreen-centre.co.uk/cine.htmlJoo saa siihen vieläkin filmiä netistä tilaamalla. Suomesta ei tietääkseni mistään. Jos haluat päästä huomattavasti helpommin filmaamaan, kannattaa ostaa Super 8 kamera. Filmejä saa vaikka Anttilasta, lataaminen on helpompaa ja kehityskin halvempaa/ilmaista/helpompaa...
Että niin. Tietty jos jaksat säätää, niin ehkä tuollakin kameralla saa jotain tehtyä. Tai ainakin ihan hieno koriste.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 112749
- 39685
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.19670Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32629Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38557Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63526- 34525
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?50519- 70504
- 63491