Hevoseni on nyt ollut muutaman viikon ajan kesälaitumella ja ilmeisesti kiintynyt muihin laitumella oleviin hevosiin. Muutimme siis toiselta tallilta kesälaitumille ja hevoseni käytös on muuttunut. Hevoseni ei ole koskaan ollut erityisen seurallinen muita hevosia kohtaan, tai vaikka tarhannut laumassa, on aina halunnut olla omissa oloissaan. Niin on tälläkin hetkellä, mutta: aina, kun otan hevosen talliin/kentälle/maneesiin, eikä lähettyvillä ole muita hevosia, hevonen hätääntyy ja alkaa hirnumaan jne. Jos joku muu hevonen on lähettyvillä/samaan aikaan kentällä tai maneesissa, on ihan rauhallinen.
Mitä minun kannattaisi tehdä, jottei tästä tule isompaa ongelmaa?
läheisriippuvuutta?
1
51
Vastaukset
Ymmärsinkö oikein, että hevonen on ollut tallissa missä on muitakin hevosia, ja on nyt ollut muutaman viikon laitumella toisen tallin hevosten kanssa, ja sinä aikana alkanut hirnua ja hermoilla muiden perään kun sen hakee pois?
Ellei se ole tavanomaisessa tallissaan hermostunut yksin jäädessään, en usko, että siitä yhtäkkiä olisi nyt tullut läheisriippuvainen. Onhan se kotitallissaankin ollut yksin hoidettaessa ja liikutettaessa? Ja ilmeisesti ollut rauhallinen?
Oli syy mikä hyvänsä, se täytyy nyt opettaa takaisin siihen, ettei ole vaarallista vaikka se jäisikin joskus yksin. Helpointa on viedä se jonnekin - esim talliin hoidettavaksi tai kentälle tai maneesiin ratsastukseen, ja yksinkertaisesti pysyä siellä - yksin! - kunnes se lakkaa kiljumasta ja rauhoittuu. Jos se on normaalikuntoinen, terve hevonen, voit huoletta antaa sille raskastakin liikuntaa niin että se saa muuta ajateltavaa kuin naapurihevoset. Varsinkin jos se saa väkirehua sen lisäksi, että saa laidunheinää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html514287Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2424092Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1363188Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat193151Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis653024Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos752809Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1002495Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1322213- 472072
- 241790