ysisatasen käynti vaeltaa!+kulutus

900-87 käynti vaeltaa ja meinaa sammua välilämpöisenä,olen tutkinut kaasarin kalvoa ja etsinyt alipainevuotoa ja löysinkin sellaisen,mutta ei parantunut kokonaan.autossa on ohjaustehostin ja sekö syy kulutukseen kun olen aikaisemmilla saabeillani(5kpl) tottunut matkaajossa n.7 litran kulutukseen mutta tämä nykyinen saabbini vie n.8,5-10L/100km mikä on mielestäni liikaa .kiitos tietäjille!
4549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

8,5-10 litran kulutus on mielestäni aivan normaali. Väitän, että kaasuttimella varustetulla autolla kulutus ei ikinä ole paljonkaan alle seitsemän litran. Kaasutinmoottorit ovat siitä mukavia, että osat eivät ole kalliita. Kuinka paljon tehoa löytyy yhdellä kaasuttimella varustetussa Saabissa? Jotain 100 hp? Kuinka hyvin se 900 kulkee käytännössä, yhtähyvin kuin 8-venttiilinen ruisku?

Äänestä
  • On siinä huomattava ero, vaikka tehoissa ei ookaan eroa. Koeajoin kaasarimallin ja 8V ruiskun, kun olin ostamassa Saabia itselleni. Totesin että ruisku vastaa kaasuun välittömästi. Vaikka tehoja näennäisesti olisi samanverran on tuo ruisku parempi ajaa. 16venttiilinen vääntää paljon tasaisemmin koko kierrosalueen. 8venttiilisessä tuntuu jostain syystä rajummin tuo tehon nousu kierrosten myötä. (Itselläni 8V koneella peltisarja)

    Äänestä

Suosittelen että vaihat kaasarin uuteen.

Tai vaihda ainakin vanhaan luistinneula ja neulan pesä, kato bilteman luettelosta tai motonetistä.

Äänestä

kun moottorilla ajetaan älyttömiä kilometrimääriä, jotka eivät välttämättä näy mittarissa, on selvää että vanhemmiten kulutus ja viat kasvavat.

piheimmät:

1)l-jetronic
2)k-jetronic 5 v manual
3)c-models 4v
4)any model with automatic trasmission ( 2L/100km)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sedan kirjoitti:

900-87 käynti vaeltaa ja meinaa sammua välilämpöisenä,olen tutkinut kaasarin kalvoa ja etsinyt alipainevuotoa ja löysinkin sellaisen,mutta ei parantunut kokonaan.autossa on ohjaustehostin ja sekö syy kulutukseen kun olen aikaisemmilla saabeillani(5kpl) tottunut matkaajossa n.7 litran kulutukseen mutta tämä nykyinen saabbini vie n.8,5-10L/100km mikä on mielestäni liikaa .kiitos tietäjille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu