Entocort reuman hoidossa?

Onko kellään Prednisolonia vaihdettu Endocorttiin ajatellen lääkkeen paremmin sopivuutta? Etsin haulla mutta reuman alta löytyi varsin vähän suomalaista linkkiä. Englanninkielisiltä sivuilta löytyi jotain missä Prenisolonia ei ainakaan saa lennosta lopettaa koska Entocortin vaikutus alkaa hitaammin.
Kallishan kyseinen lääke on mutta tosiaan jos jollakulla on kokemusta laittaa peliin olisi mukava kuulla miten kys. lääkkeen kanssa on mennyt.
1350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jatkan vastaamalla omaan aloitukseen mikäli jotakuta aihe kiinnostaa. Löysin itseasiassa alla olevan Fimean linkin aiheesta mikä kertoo ettei vaihto olekaan niin yksinkertaista olkoonkin että jotkut Prednisolonista suurin piirtein kaikki sivarit saanena ovat löytäneet Entocortin vaikuttavasta aineesta budesonidista helpotusta. Vaihto vaatii reumalääkärin seurantaa eikä ollenkaan niin yksinkertaista kuin sen olettaisi ensin olevan. Käväsin vielä lääkärillä puhumassa aiheesta.

Ne jotka sinnittelevät Predinolonin kanssa ja hivuttavat sitä alas vinkiksi, apteekista löytyy leikkuri (9-egee) jolla saa hyvin leikattua neljänneksen tabusta, siinä kun on vain 1 puolitusraita. Tällä tavoin saa edes jotain helpotusta sivareihin jotkut kun ovat perin herkkiä glukokortikodeille ja vaihtoehtoa kun ei ole ennen kuin taas kokeillaan uutta myrkkyä niveliin.

http://spc.fimea.fi/indox/nam/html/nam/humspc/0/109660.pdf

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Etukäteenkiittäen kirjoitti:

Onko kellään Prednisolonia vaihdettu Endocorttiin ajatellen lääkkeen paremmin sopivuutta? Etsin haulla mutta reuman alta löytyi varsin vähän suomalaista linkkiä. Englanninkielisiltä sivuilta löytyi jotain missä Prenisolonia ei ainakaan saa lennosta lopettaa koska Entocortin vaikutus alkaa hitaammin.
Kallishan kyseinen lääke on mutta tosiaan jos jollakulla on kokemusta laittaa peliin olisi mukava kuulla miten kys. lääkkeen kanssa on mennyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu