Helsinki maailman viidenneksi paras kaupunki

Tämä uutinen nostaa asuntojen hintoja Helsingissä: http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288702162286.html?pos=ok-trm-uutk
17107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kriteereinä ollut mm. Maahanmuuttajien oikeudet. Kaupunki itsessään on ruma kuin mummon hanuri.

Äänestä
  • Missä kohtaa tässä puhutaan mitään maahanmuuttajien oikeuksista?

    "The 2014 survey continues to use the same unique Quality of Life metrics for which it has become famous. These include crime, healthcare, state-funded education and business climate, combined with a unique Monocle “liveability assessment”. This takes into account factors including the amount of green space, commitment to culture, hours of sunshine, electric car-charging points, the ease of starting a new business and a high-street chain test that values the independents over the franchises. This year’s survey has also added one new major metric “Libertarian paradise or stickler for rules?” with the aim of appreciating the intangibles that light up a community alongside the infrastructure that keeps it going. Monocle’s Quality of Life index goes beyond the basic economic and social aspects of a city, identifying often overlooked factors that can bring happiness and ease to everyday life. Elements such as a well-tended bar, shopping hours and access to green space make it the only quality of life survey of its kind. "

    Helsinki on todella kaunis, vehreä ja viihtyisä kaupunki. Ja maailman mittakaavassa pieni, mikä tekee siitä todella helpon ja mukavan paikan elää (nopea liikenne paikasta toiseen, siedettävät ruuhkat).

    Ja kun täällä jaksetaan jauhaa niistä mamuista: käykää hyvät ihmiset joskus ulkomailla ja mielellään asukaa jossain kaupungissa jossa OIKEASTI on paljon maahanmuuttajia.

    http://www.hel.fi/hel2/tietokeskus/julkaisut/pdf/11_12_15_Tilastoja_41_Ranto.pdf

    "Vieraskielisten osuus oli koko Helsingin väestöstä 11 prosenttia."

    11 prosenttia?? Se on ihan oikeasti todella pieni osuus. Olen itse asunut parikymmentä vuotta kaupungissa jossa vieraskielisten osuus on yli 30 %. Ja kun lisätään siihen ihmiset joiden suku on tullut muualta, mutta jotka ovat jo itse maan kansalaisia ja puhuvat sen kieltä, niin vierasperäisten määrä alkaa lähennellä puolta. Kun kadulla kävelee, niin lähes joka toinen on jotain muuta kuin valkoinen länsimaalainen.

    Ja mitä sitten? En ole kokenut asiaa minkäänlaiseksi ongelmaksi. Enkä tule sitä kokemaan ongelmaksi Helsingissäkään, vaikka ennustukset toteutuisivatkin (vuoteen 2030 mennessä vieraskielisen väestön osuus Helsingissä on ennustuksen mukaan 19 % - sekin on oikeasti pieni luku).

    Aion muuttaa Suomeen takaisin kun jään eläkkeelle, ja sitä varten olen jo ostanut asunnon. Minulla olisi ollut mahdollisuus ostaa asunto aivan mistä tahansa Suomesta, täysin vapaasti. Valitsin Helsingin ja se oli aivan itsestäänselvä valinta.

    Äänestä

Ja palstan kehä III ulkopuolella asuvat katkeroituneet tyffe-einarit ihmettelevät naama punassa miksi Helsingissä asunnot maksavat enemmän neliöltä kuin jossain päin Berliiniä. Heidän mielestään asunnot eivät saisi myöskään maksaa helsingissä enemmän kuin Äetsässäkään koska Helsinki ei ole New York. No katsoo listalta vaan :)

Ah ma nauran :D

Ainiin. Helsinki on muuten metropoli. Ei auta vaikka tyffe-einarit mitä muuta väittäisivät :)

Äänestä

Siinä taas Savi-Eikalle lantalapiosta naamaan fakta muodossa. Nämä on niitä valintakysymyksiä ja myöhemmin on turha ruikuttaa.

Äänestä
  • Heh heh, johan tuli Stadin luuserille hätä :)
    Jos olet ostanut kuplakämpän jonka arvo sulaa
    nyt vauhdilla niin älä muita siitä syytä :D

    Äänestä

  • Hahahahhahaha kirjoitti:

    Heh heh, johan tuli Stadin luuserille hätä :)
    Jos olet ostanut kuplakämpän jonka arvo sulaa
    nyt vauhdilla niin älä muita siitä syytä :D

    Näytti viimeisimmässä tilastossa taas Helsingin kerrostalojen hinnat nousseen :/

    Mahtaa sapettaa Äetsän äpärää?

    Miksi muuten tulisi hätä täällä missä asiat ovat mallillaan?

    Äänestä

Maailma nähneenä voin sanoa että ei tämä meidän helsinki ole sen kummoisempi paikka kuin mikään muukaan metropoli.

Samaa kansainvälistä globalisaatiopaskaa kuin muuallakin. Helsingistä ei enää tarvitse lähteä tukholmaan hampurilaiselle tai vaateostoksille....

Äänestä

Tuollaiset uutiset ovat myrkkyä maakuntien ok-urpoille. He kun kuvittelivat Helsingin olevan aivan kamalan paikan.

Äänestä

Mikään kaupunki ei todellisuudessa ole asuttava. Lontoo on melkein 100% ulkomaalaisia. Perusbritit omistavat ne businekset kaupungissa ja nyhtää sieltä mamuilta vuokrat, asuvat itse kauempana landella. Niinkuin täälläkin. Ja kaikissa kaupungeissa.

Äänestä
  • Jaahas, rasistipaskiainen, peruspersu avautuu. Parempi onkin että pysyt siellä sukurutsaisessa maakunnassasi, Stadiin teitä ei kaivata.

    Äänestä

Taas yksi afrikkalainen suuttui :)

Äänestä

Tai se siis laskee arvoja ,koska pudotus oli dramaattinen kaksi sijaa taaksepäin.

Toinen on se taas kun aikausilehdet tälläisen tulkitsee niin todellisuus on todennäköisesti vähintään 30 luokkaa ei 5 sija.

Eli tämä uutinen on negatiivinen ja se heitettiin vielä taantuman (lama keskellä)ikään kuin tämä olisi laskettanut sijaa 5:neksi.

Kansainvälinen kaupunki on ulkomaalaisten mielestä hyvä,mutta suomalaisten mielestä entiset pakolaisset on tullut jäädäkseen eli nämä niin kutsutut pakolaiset eivät lähde kallion kaduilta kirveelläkään enään,niinden kanssa on vain ostettava siwasta banaania ja apelsiinia.

Kerrostalojen harmna taas on voimakkaat mausteet jotka aiheuttavat allergikoillle hirveitä aikoja elää siinä talossa.(hajualergia)

Äänestä

Parhaat kaupungit 2014.

1. Gaza
2. Baghdad
3. Detroit
4. Malmö
5. Helsinki

Äänestä

Uutiset kertoi että asunto maksaa Oulussa 86 000 euroa, Kouvolassa 63 000 euroa ja Helsingissä 212 000 euroa. Hehe.

Harmittaako Hesalaisia.

Äänestä
  • "Uutiset kertoi että asunto maksaa Oulussa 86 000 euroa, Kouvolassa 63 000 euroa ja Helsingissä 212 000 euroa. Hehe.

    Harmittaako Hesalaisia."

    Ei harmita koska siihen on syynsä että asunnot on täällä kalliimpia.

    Toisiin paikkoihin halutaan ja toisiin halutaan vähemmän.

    Äänestä

Kyllä helsinkiläisiä pännii tuo asia. Tai kun myyvät ei pänni mutta kun ostavat niin pännii. Ai niin muuten katsoin myös uutiset ja siis selväähän on että sen uutisen jälkeen hinnat alkaa laskea myös Helsingissä, sehän on selvä. Samoin kävi kesämökkien hintojen kun niistä alettiin nostamaan haloo. Meidän paikkakunnalla muuten on edelleen samat mökit myymättä kuin kesän alussa että hintoja pitäisi edelleen vaan laskea.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyvä uutinen kirjoitti:

Tämä uutinen nostaa asuntojen hintoja Helsingissä: http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288702162286.html?pos=ok-trm-uutk

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu