Hei, onko täällä muita, joilla olisi hyvänlaatuiseksi todettuja sydämen rytmihäiriöitä? Esim. lisälyöntejä, takykardiaa jne. Ja käyttäisi stimulannteja, Concertaa tai muuta?
Oletteko huomanneet jotain vaikutusta että pumppu olisi seonnut entisestään? Mieli tekisi kokeilla mutta en ole uskaltanut näiden pamputtelujen vuoksi.
Stimulantit ja rytmihäiriöt
3
2628
Vastaukset
- 11212121212
Stimulanttejen käyttöönhän sisältyy sydänvaivojen ja -kohtausten riski. Mainittu potilasohjeessakin.
- Näin mulla
Concerta aiheuttaa takykardiaa ainakin mulle, lähinnä silloin lääkkeen aloittamisen aikoihin. Nykyään en huomaa tuota niinkään, paitsi jos on nukkunut huonosti ja ottaa aamulla lääkkeen, tai jos stressaa ja se aiheuttaa omasta puolestaan sydänoireita.
- Addnainen
Mullakin oli alussa sydänoireita, mutta ne meni viikossa ohi. Lähinnä nopealyöntisyyttä (leposyke nousi ehkä 10-15:lla lyönnillä normaalista lyöntitiheydestä) ja muljahduksia rinnassa.
Tähän auttoi vogelin orapihjalauute, mutta en neuvo ketään omin päin käyttämään sitä, varsinkaan, jos on muitakin lääkityksiä kuin Concerta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1066872- 954381
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista483736Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483492- 513428
- 1863399
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242909- 672604
- 442454
- 131814