Mm. sanomalehti Kalevan verkkosivulla oli tänään jonkin asiantuntijan(nimeä en muista) kommentti jossa hän pitää aikaistettuja eduskuntavaaleja mahdollisena ja joidenkin mielestä se olisi nyt välttämätöntä kun v.2011 kootusta hallituksesta ei ole enää kuin rippeet jäljellä, hallitus ei ole pystynyt täyttämään lupauksistaankaan kuin murto-osan. Stubb ja Rinne eivät tunnu alkuunkaan löytävän yhteistä säveltä. Tulevissa vaaleissa kannattaa ottaa opiksi ettei enää äänestä puolueita jotka tekivät täydellisen takinkäännöksen eli pettivät äänestäjät. Pahimmin äänestäjiään pettivät Vasemmistoliitto ja demarit jotka eduskuntavaalikampanjoivat yhtä eurokriittisesti kuin Perussuomalaiset mutta vain Perussuomalaiset pitivät lupauksensa, Soini ymmärsi jo silloin että olisi sairasta mennä Kokoomuksen kanssa rahoittamaan Kreikan ym. pankkeja kun kotimaa huutaa rahaa mm. vanhukset ja sairaat. Takinkääntäjien hallitukseen menosta hyötyivät Arhinmäki ja Jutta jotka saivat olla kolmisen vuotta suurella ministerin palkalla muine etuineen sekä Jyrki Katainen jonka Brysseli palkitsi huppuviralla lahjaksi siitä kun Suomi oli Kataisen pääministeri kaudella hyvä antaja eli tukipaketti annettiin kaikille "halukkaille". Keskusta on täysin identtinen Kokoomuksen kanssa eu ja europolitiikassa eli rahat Kreikkaan.
Eduskuntavaalit syksyllä?
Ps nyt. Ex kokkare
1477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Uudet vaalit pian !!!
Sopii
Edes persut eikä Soini tahdo uusia vaaleja.
Alla juuri surkeasti menneet eurovaalit 12%. Vaalien piti olla puolueen ykkösvaalit kun eurokriitiikki on ollut puolueen ydin. Ja silti floppasi ja jäi 12 prosenttiin ja kahteen paikkaan. Kovasti uhosivat että neljä paikkaa tulee.
Nyt on Soinikin varovainen. Ei tahdo vaaleja kun puolueella menneet epävarmasti kolmet viime vaalit.
Mitä soinistit haaveilee vaaleista? Uudelleen sitten pakoon vastuuta?
Oletteko vielä masokistejakin?
Uskokaa lopultakin ettei persut ole vaihtoehto vaan mielenosoittajien mölinää.
Vasemmistoliitto oli hallituksessa ääri porvareille eli Suome monimijonääreille Luojan lahja!!!!!!!!
Haluaako persut ihan oikeasti uudet vaalit? Ja haluaako persut ihan oikeasti hallitusvastuuseen? NOT! Tama on taas tätä persujen pskanlänkytystä.
Tämähän Kokoomukselle sopisi vallan mainiosti nyt ollaan rintarottingilla .mutta antaas olla miten on keväällä .
Kaikille puolueille saa sopia
Tämä uusi pääministeri on senluokan peluri että on vain ajan kysymys milloin esitetään eropyyntö Presidentille ? ja tätä tietenkin hajettiin alunperinkin .Nyt joku tekosyy ja uudet vaalit on syksyllä ,näitten vaalien voittajasta ei varmasti tässä tilanteessa kellään ei liene epäselvyyttä .
m
ei ole tietoa kellään vaalien voittajasta
Äänestetään maltillinen, Suomen itsenäisenä pysymistä kannattava, köyhistä sairaista ja vanhuksistakin välittävä rehellinen ei-takinkääntäjä Perussuomalainen puolue johtamaan maatamme uuteen kukoistukseen. Vanhat puolueet ovat jo korttinsa pelanneet
ei tule
sdp on maissa ja pelkää vaaleja
puolueilla ei ole rahaa
vaaleja ei tule
koska ne ovat jo 19.4.2015
silloin 25 prosenttia ja 50 paikkaa
perussuomen linjalla
Persuennustukset ovat... lievästi sanottuna koomisia.
Eurovaaleissa uhosivat,
400 000 ääntä, 25% ja neljä paikkaa.
ja tulos oli
200 000 ääntä, 12,9% ja kaksi paikkaa
Kun persu puhuu ja ennustaa on vastuu kuulijalla. Persun puheista voi leikata puolet pienemmäksi niin pääsee lähemmäksi reaalimaailmaa.