Viiniköynnöksen multa.

Kokeilija.

Otin viime kesänä Riikasta kolme vesaa viinirypäleestä talon kiviaitareunuksesta. Laitoin ensin vesilasiin juuria odotellen. Kaksi kuihtui, mutta yhteen tuli juuret. Laitoin sen keväällä multaa, mutta jotenkin kituuttaa, multa ei ehkä ole sille sopivaa. Millaiseen multaan viiniköynnös pitäisi istuttaa? Olisko hyvä olla vähän hiekkaa seassa? Entä kastelu ja lannoitus? Kiitti mahdollisesta vastauksesta.

3

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 314

      ihan normaaliin puutarha maahan voi istuttaa mutta oletko varma ettei mukana tullut kasvitauti nimeltä tulipolte... ei ole Suomen alueella mutta kaikkialla muualla euroopassa. Vain tarkastettuja taimia saisi maahan tuoda.

    • etsilleen

      Mieti nyt hetki, että minkälaisessa maassa viiniköynnös noin yleensä kasvaa - köyhä, kalkkipitoinen, vettäläpäisevä maa. Jo pelkästään alkuperäinen kiviaitareunuksen pitäisi antaa vihjeitä sopivasta ympäristöstä.

      Eli maasi on liian "rikasta" köynnöksellesi ja se tarvitsee "köyhempää" maata kuin myös tukea kivimuurista, joka samalla luo mikroilmaston köynnökselle tasoittaen lämpötilaheilahtelut.

      Eli köyhä, emäksinen maa niukalla kastelulla riittävän lämpimässä paikassa (toki tänä kesänä mahdotonta).

    • vain tarkastettuja

      Köynnös kituuttaa joskus useammankin vuoden, Siirsin tuossa muutama vuosi sitten Supagan ulos kasvihuoneesta ja pari kesää oli suu smutrulla, mutta nyt tuottaa rypäleritä aika mukavasti.

      Tulipolte jos pääsee valloilleen niin koko naapuriston hedelmäpuut voivat joutua hävitettäväksi. Kysessä ei ole tosiaan leikinasia jos se pääsee valloilleen ja uskon että jos asiasta ei puhuta se tulee vääjäämättömästi muutamassa vuodessa tännekkin.

      http://www.evira.fi/portal/fi/kasvit/viljely ja tuotanto/kasvitaudit ja tuholaiset/vaaralliset kasvitaudit ja tuholaiset/usein kysyttya/tulipolte

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2162
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1815
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1324
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      970
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      950
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      885
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      155
      859
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      740
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      736
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      709
    Aihe