Viiniköynnöksen multa.

Kokeilija.

Otin viime kesänä Riikasta kolme vesaa viinirypäleestä talon kiviaitareunuksesta. Laitoin ensin vesilasiin juuria odotellen. Kaksi kuihtui, mutta yhteen tuli juuret. Laitoin sen keväällä multaa, mutta jotenkin kituuttaa, multa ei ehkä ole sille sopivaa. Millaiseen multaan viiniköynnös pitäisi istuttaa? Olisko hyvä olla vähän hiekkaa seassa? Entä kastelu ja lannoitus? Kiitti mahdollisesta vastauksesta.

3

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 314

      ihan normaaliin puutarha maahan voi istuttaa mutta oletko varma ettei mukana tullut kasvitauti nimeltä tulipolte... ei ole Suomen alueella mutta kaikkialla muualla euroopassa. Vain tarkastettuja taimia saisi maahan tuoda.

    • etsilleen

      Mieti nyt hetki, että minkälaisessa maassa viiniköynnös noin yleensä kasvaa - köyhä, kalkkipitoinen, vettäläpäisevä maa. Jo pelkästään alkuperäinen kiviaitareunuksen pitäisi antaa vihjeitä sopivasta ympäristöstä.

      Eli maasi on liian "rikasta" köynnöksellesi ja se tarvitsee "köyhempää" maata kuin myös tukea kivimuurista, joka samalla luo mikroilmaston köynnökselle tasoittaen lämpötilaheilahtelut.

      Eli köyhä, emäksinen maa niukalla kastelulla riittävän lämpimässä paikassa (toki tänä kesänä mahdotonta).

    • vain tarkastettuja

      Köynnös kituuttaa joskus useammankin vuoden, Siirsin tuossa muutama vuosi sitten Supagan ulos kasvihuoneesta ja pari kesää oli suu smutrulla, mutta nyt tuottaa rypäleritä aika mukavasti.

      Tulipolte jos pääsee valloilleen niin koko naapuriston hedelmäpuut voivat joutua hävitettäväksi. Kysessä ei ole tosiaan leikinasia jos se pääsee valloilleen ja uskon että jos asiasta ei puhuta se tulee vääjäämättömästi muutamassa vuodessa tännekkin.

      http://www.evira.fi/portal/fi/kasvit/viljely ja tuotanto/kasvitaudit ja tuholaiset/vaaralliset kasvitaudit ja tuholaiset/usein kysyttya/tulipolte

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      103
      4563
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      383
      1335
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1062
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1052
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      950
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      882
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    10. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      837
    Aihe